Annonce

Annonce

Svar: Falde til ro - igen igen... 8 måneder


29. januar 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Ninas mor

Ferie, højtider og andet kan nogle gange vælte de ellers så gode rutiner, men så er det bare vigtigt at huske på, at når det har kunne lade sig gøre før, så kan det også lade sig gøre igen:o)

Det er korrekt at gentagelser generelt har en beroligende effekt på børn. Det er tryghedsskabende. Jeres datter er dog, som du skriver, i separationsfasen og er derfor igang med at blive mere selvstædig samtidig med at hun har betydeligt mere brug for jer. Det er vigtigt at hun kan se jer for at vide at I er der og det er derfor naturligt at hun kræver jer (måske især mor) lidt mere.

Det er godt at hun er på eget værelse og jeg tænker også at det er okay at hun falder i søvn ved amning. Eller i hvert fald at amningen får hende til at slappe så meget af, at I kan putte hende i sengen og hun så ret hurtigt finder roen.

Det er super godt med en gyngestol og det er et fint ritual I har. Men der er nok noget rigtigt i at jeres datter har brug for en eller anden ændring i ritualet, da hun nu er så bevidst om at når hun er blevet ammet, så går I fra hende.

Spørgsmålet er derfor om det er at 'trække tiden ud' at sidde med hende i gyngestol og om I i stedet skulle prøve at putte hende forholdsvis hurtigt i egen seng.

Du skriver at hun gerne vil ammes en ekstra gang om aftenen og det synes jeg umiddelbart er i orden, hvis det får hende til at falde til ro. Man kunne forestille sig at hun er så opmærksom på at det snart er sengetid at hun har svært ved at koncentrere sig 100 pct. om amning og derfor ikke falder helt til ro ved det. At bruge se-til-metoden og så evt. afslutte denne med en sidst amning kan godt være en løsning. Jeg tænker at det vil være midlertidigt og at hun stille og roligt godt vil kunne finde roen uden den amning.

Samtidig tror jeg du skal forsøge at ændre på hendes ...


Annonce

... søvnrytme om dagen. Hun sover godt og får sit søvnbehov dækket, så det er ikke det som er problemet, men det ville være hensigtsmæssigt med lidt andre tider. Med den alder hun har synes jeg det vil være et forsøg værd at du forkorter formiddagsluren lidt efter lidt og så prøver at flytte middagsluren, så hun sover tidligere og dermed også bliver lidt lettere at putte om aftenen.

Du skriver ikke hvor meget du ammer nu, men det vil i forhold til hendes alder være passende med ca 3 amninger dagligt. Det vil være morgen, eftermiddag og aften og hos jer kunne det f.eks. være morgen og 2 x aften, som hun har det lige i øjeblikket. Om dagen kan hun få mælk af kop eller måske en lille portion tykmælk. Vær dog opmærksom på at komælk ikke bør udgøre for stor en del af hendes mælkeindtag før hun er mindst 9 måneder gammel - men lidt må hun gerne få.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det handler altså om at du forsøger i løbet af dagen at få hende til at falde i søvn uden bryst og forsøger at tilbyde hende noget andet, aflede hende lidt, hvis du fornemmer at hun søger brystet. Netop med den alder hun har nu er det vigtigt at amningen ikke skrues op. Det er vigtigt at hun har plads i maven til rigtig mad og at hendes naturlige nysgerrighed efter at putte i munden og undersøge udnyttes, så hun får spist og smagt på mest muligt forskelligt. Fylder mælken for meget er dette svært.

De gode vaner I har haft helt fra starten er ikke spildt, tværtimod. Det er bare forskellige behov Nina har fordi hun er igang med en rivende udvikling. Det er også behov for lidt variation i vaner og rutiner. Jeres måde at kærtegne hende, sangen, puttekluden osv. kan være det samme men selve ritualet med om hun ligger i favn, i egen seng, i gyngestol osv. kan variere - det er helt naturligt:o)

Håber mine tanker hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

PKU

Phenylketonuri, PKU, er en stofskiftedefekt og det kaldes også nogle gange for "Føllings syge" efter den læge, som opdagede sygdommen i 1934.

I Danmark er det jordemoderen, der efter fødslen, undersøger om barnet har PKU. Dette gøres ved at tage en blodprøve, en hælprøve på alle nyfødte. Prøven skal tages når barnet er mellem 48-72 timer gammel. Får man et positivt resultat på prøven, skal barnet have behandling før det er 2 uger gammelt og indenfor 24 timer efter det positive...

Læs mere i Babylex

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce