Annonce

Annonce

Svar: Leg om natten


29. januar 2007

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Louise

Selvom det er lidt hårdt kl 04 om morgenen, så lyder det som om I er kommet rigtig godt igang med at få jeres datter til at sove i sin seng og klare sig uden natamning osv. Det lyder både omsorgsfuldt og konsekvent med måden I gør det på og jeg tvivler på at der er så meget I kan gøre, andet end at være vedholdende - mon ikke hun så pludselig sover videre af sig selv:o)

Når du ammer hende klokken 07 er det så fordi det er en dejlig måde at sove lidt videre på eller er det sådan jeres dag begynder? Jeg spørger fordi jeg tror jeres datter spiser så meget mælk hos dig på det tidspunkt at det faktisk mætter hende forholdsvis meget, så meget at hun ikke føler sig sulten nok til morgenmaden kl. 9. Kunne det derfor lade sig gøre at I stod op mellem 7 og 8 uden amning og hun så startede dagen med en portion grød?

Måske bryder din datter sig ikke om havregrød, så du kunne også prøve med øllebrød om morgenen i stedet og så synes jeg at hun skal have rugbrød til frokost, med den alder hun har. Og også meget gerne nogle grøntsager eller måske en rest fra aftensmaden.

Din datter behøver i princippet ikke modermælkserstatning. Hun må gerne ammes 2 gange dagligt af dig og så kan hun få en portion tykmælk eller lignende om eftermiddagen, lidt ost til sit rugbrød og så er hun fint dækket ind. Jerntilskud skal hun have ved siden af.

En plan for dagen kunne se således ud:

Morgen (7-8): Øllebrød med mælk på og lidt mælk eller vand af kop.

Formiddag (9-10): ½ bolle med smør, ost, banan ...


Annonce

... eller anden frisk frugt, evt. lidt juice at drikke eller vand.

Måske en amning her istedet for tidlig morgen?

Puttes til formiddagslur

Frokost (12): Rugbrød med forskelligt smørbart pålæg - leverpostej, sildepostej, grøntsagsmos kan bruges på brød, avokado. Tilbehør af ærter, majs, gulerod, peberfrugt. Vand af kop.
Der er intet i vejen for at tilbyde hende lidt af aftensmaden, hvis I har lidt rester tilbage. Det kan være lidt kylling, frikadelle, pasta der kan varmes lidt igen og lignende.

Puttes til middagslur (13-15)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Eftermiddag (15.30-16.30): En lille skål tykmælk med lidt frugtmos eller frisk frugt, rugbrødsdrys eller lignende. ½ bolle med smør og måske lidt ost eller en lille smule marmelade. Vand af kop

Aften (18): Serveres samme mad som I spiser, ris, pasta, kød, fisk, forskellige grøntsager. Hun kan spise det hele uden problemer. Hun kan få en portion frugtgrød med mælk til dessert og drikke vand af kop.

Ammes til natten og puttes i seng (19-20)

Eller måske en amning sen aften i stedet for i løbet af dagen og for at hun så kan holde sig natten igennem uden at vågne om - måske det vil ændre opvågningen kl 04...

Jeg tænker at rytmen for dagen jo ofte spiller ind på rytmen om natten. Det kan således godt være den I skal ændre på. Det far gør om natten lyder rigtig fint og det tror jeg ikke umiddelbart I kan ændre så meget ved - han er både sød og konsekvent - hvad mere kan man forlange:o)

Håber mine tanker hjælper jeg lidt videre trods alt. Rigtig meget held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce