Brev:
Kostrestriktioner efter det fyldte 1 år?

Kære Helen
Da min dreng nu er fyldt 1 år, havde jeg regnet med at han nu må spise omtrent det samme som vi andre... Dog med undtagelse af rosiner i ubegrænsede mængder.
I bogen "Mad til spædbørn og småbørn" står der at barnet i 3 års alderen må begynde at spise flere rosiner. Men hvor mange er flere? Ubegrænset eller er der fortsat en grænse for hvor store mængder barnet kan tåle?
Desuden er jeg af en veninde blevet gjort opmærksom på, at børn vist nok ikke må spise ...
... for meget kiwi-frugt. Kender du til nogle begrænsninger herfor? Og er der i øvrigt andre frugter som småbørn ikke må spise for meget/noget af?
Et sidste spørgsmål er omkring indtagelse af mælk. Jeg tror at det bliver svært for mig at få min dreng til at drikke 1/2 liter mælk om dagen (når nu amningen ophører fuldstændigt). Men han spiser gerne ost. Hvormeget ost skal der til at dække hans behov for mælkeprodukter?
Håber at du kan hjælpe med et par svar.
Med venlig hilsen
J
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Rosiner
Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.
Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.
Svampegiften findes også i økologiske...
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







