Svar: Mad og væske?
Kære Bodil
En tur til Thailand - hvor lyder det bare dejligt, sådan at komme væk fra det stormfulde Danmark:o)
Amning morgen og aften og måske en gang imellem eftermiddag vil være helt fint i forhold til at dække jeres datters mælkeindtag. I stedet for eftermiddagsamningen kan I give hende en portion tykmælk, A38 eller lignende (fedtindhold ca 3.5% svarende til lavet på sødmælk) - måske kan i finde noget i Thailand som kan bruges.
Ellers må I give hende vand af kop i løbet af dagen. I Thailand skal vandet købes på flaske, men hun kan også få lidt fortyndet juice eller lignende - det vil være okay. I varmen er især væske jo vigtigt og I må gå ud fra at hvis I tilbyder hende det, så tager hun hvad hun har behov for.
Hvis hun her i forlængelse af sygdom er lidt træt af skemaden i øjeblikket, så prøv at ...
... holde en pause med dette. Hun må gerne få lidt brød med smør, frugtmos og lignende. Ost kan spises i stykker, og hun må gerne begynde at få pastaskruer og ris. Ting som I også kan få i Thailand. Frisk frugt er også godt.
Det vigtigste er at hun er interesseret i mad og i at putte i munden og det er hun jo. Derfor tænker jeg at du ikke skal bekymre dig for meget men give hende mere eller mindre alt, hvad hun viser interesse for og er maden på din tallerken mere interessant, så lad hende smage dette.
Med hensyn til vurdering af om hun får nok, så må du gå ud fra at så længe hun tisser og virker glad og frisk, så er det okay. Hvis hun begynder at virke sløv og du oplever at hendes urin virker koncentreret, så mangler hun væske og så må du fylde på hende.
Rigtig god rejse, jeg håber I får en rigtig dejlig ferie:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Babynest
En babynest er oprindeligt en svensk opfindelse, som efterhånden har spredt sig over hele verden. Også i Danmark er det meget populært at bruge en nest til sit barn.
En babynest kaldes også en babyrede, og den bruges til at lægge dit barn i, når du gerne vil have, at dit barn skal føle sig omsluttet og holdt, og du ikke selv kan have dit barn i armene. Det vil sige, at hver gang du lægger dit barn fra dig, fordi du f.eks. skal ordne vasketøj, lave mad, tale i telefon eller...
Bug Buster
Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.
Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.
Du kan købe "Bug Buster"...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika