Annonce

Annonce

Svar: Dagplejestart med gråd


8. januar 2007

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære frustrerede mor

Åh ja, hvor er det dog hårdt - og jeg ved næsten ikke for hvem af jer det er hårdest, for der er jo ingen tvivl om at det påvirker både din datter og dig, at der nu er nye rutiner. Og et eller andet sted tænker jeg, at det jo også er et sundhedstegn at hun reagerer - hun må gerne reagere på at blive afleveret et fremmed sted, men fremmede børn, lyde, rutiner og en dame, som hun faktisk ikke kender. Og dagplejeren gør jo tingene meget anderledes end hun er vant til og det er måske her problemet ligger.

Det lyder jo som om at hvis dagplejeren forsøger at gøre noget af det hun ved I gør hjemme, så hjælper det også - f.eks. at give jeres datter et stykke legetøj i hånden på puslebordet i stedet for at fastholde hende. Det samme med at hun ikke vil spise - igen en reaktion på at det er noget nyt, en ny måde at spise på, der er flere om bordet og måske meget mere uro end hun er vant til.

Det er super godt at I har brugt mit råd om en billedbog og at det også virker. Det handler jo rigtig meget om tryghed og det er det, som jeres datter har brug for. Hun er jo egentlig glad nok for at blive afleveret og virker også glad nok for dagplejeren og de andre børn. Men hun savner mor og det tager nok lidt tid inden hun helt forstår at du ikke forlader hende for evigt, når du går fra hende.

Hvorlænge man skal lade gå afhænger af rigtig mange ting. Det afhænger naturligvis af, hvordan I føler jer trygge ved at aflevere jeres barn. Hvis I tror på og fornemmer at dagplejeren er sød og god ved jeres datter og støtter og hjælper hende på bedste vis, så må I gå ud fra at hun som dagplejer har den fornødne evne til at betrygge jeres datter i at være hos hende og i at få skabt nogle gode rammer for alle.

Hvis I får det mere og mere skidt med at aflevere hende og ikke har tiltro til at dagplejeren magter opgaven, så må I prøve andre løsninger. Det betyder rigtig meget at I, også når du afleverer, viser din datter med dit kropssprog at det her er helt i orden og det er du helt tryg ved. Hvis du ikke føler dig tryg ved at aflevere, så fornemmer hun det med det samme og tænker 'her er noget galt, min mor er ikke tryg, så jeg skal væk herfra, jeg skal med hende'.

Da mormor og morfar har tilbudt at passe, så går jeg ud fra at de går hjemme. Det betyder jo ...


Annonce

... også at de kan tage i legestue med hende eller måske er de så friske at de har mod på en gang babysvømning. Det kunne også være at en blandet løsning kunne være en idé. At de kunne hente nogle dage, så dagene blev lidt kortere i hvert fald i starten, eller at de kunne have hende hos sig en dag om ugen. Der er masser af muligheder og det lyder som om I er forholdsvis godt stillet.

Udover de ting jeg allerede har nævnt omkring kortere dage, evt. pasning af mormor og morfar, og så vigtigheden i at du er tryg og virker tryg når du afleverer, så tænker jeg at det måske kunne være en idé at far prøvede at aflevere en dag. Simpelthen fordi hun jo tilsyneladende er så knyttet til dig og det måske var lettere for hende at sige farvel til far.

Og tilsidst vil jeg lige sige at din datter ikke på nogen måde er unormal. Hun reagerer på helt sund vis over at verden pludselig ændrer sig og det er kun et sundhedstegn at hun reagerer. Det er jo en protest - det er jo ikke hende, der har valgt at hun skal i dagpleje og passes af fremmede - det er sådan det er nødt til at være fordi mor skal på arbejde, så selvfølgelig skal hun protestere:o)

Og naturligvis skal hun have hjælp til at tackle sine frustrationer, sin vrede, sin gråd osv. Det er enormt vigtigt at man kan rumme hendes følelser og giver plads til at hun reagerer.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Umiddelbart tænker jeg at I er to meget forskellige familier - dagplejen og jer og derfor siger og gør I også tingene på forskellig vis. Det er jo f.eks. forskel på at sige:
1. "Hun skriger hele tiden og hun tier kun stille, hvis hun sidder hos mig. Jeg skal hele tiden side med hende ellers skriger hun og det generer de andre børn" og så på at sige:

2. "Hun er meget ked af det, men hvis jeg tager hende på skødet, så falder hun til ro. Så jeg prøver at sidde med hende så meget som muligt også når vi er sammen med de andre børn"

Og et eller andet sted kan det jo være det samme man siger og det samme man måske gør, men det virker bare helt anderledes.
Jeg har på fornemmelsen at lidt af frustrationerne netop handler om at det på den måde er to forskellige verdener - det oplever du er svært og det oplever din datter bestemt også. I skal derfor finde ud af om det er okay for jer begge.

Håber du kan bruge mine overvejelser. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Medicin til børn

Et lille barn må aldrig få medicin, uden at lægen har ordineret det. Børn skal have helt andre mængder end voksne og reagerer anderledes på visse produkter.

Har dit barn fået ordineret medicin, så er det vigtigt at følge lægens instruks. Er der f.eks. ordineret penicillin i 6 dage, så er det vigtigt, at du giver medicinen i 6 dage og ikke stopper efter 3 dage, fordi du synes, at barnet virker frisk og rask. Hvis du stopper for hurtigt, risikerer du, at sygdommen vender...

Læs mere i Babylex

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce