Annonce

Annonce

Svar: Vil ikke kravle - 12 mdr.


5. januar 2007

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Sebastians mor

Tillykke med 1 års dagen på onsdag - det bliver jo en stor dag:o)

Og så vil jeg lige starte hvor du slutter - jeg tror nu nok din dreng skal begynde at gå rundt på et tidspunkt, jeg tror faktisk ikke at jeg har oplevet (i min tid som skolesundhedsplejerske) at børn i den alder fortsat trillede rundt...:o) Så jo der er håb forude - men måske han springer kravleriet over, det er der jo børn der gør.

Og det kan faktisk godt være at der er noget om det med arvelighed. Jeg ved ikke om der er lavet forskning på dette, men jeg synes ikke det er usædvanligt at forældre kan fortælle at de selv gik meget hurtigt, aldrig har kravlet osv. og det samme så ses hos deres børn. Så måske det ligger til familien ikke at kravle så meget.

Du har ret i at det er vigtigt at lære at kravle. Det handler om at kunne krydskoordinere og få de to hjernehalvdele til at arbejde sammen. Men dette kan jo godt læres selvom man er begyndt at gå, så det er jo ikke sådan at 'løbet er kørt' hvis han ikke kravler.

Samtidig tænker jeg også at han jo er godt igang. Og han ...


Annonce

... udvikler sig hele tiden motorisk, ting tager bare tid og måske hører han til dem som bruger sig selv rigtig meget verbalt i stedet for. Det ses jo at børn er rigtigt gode til at tale og derfor senere til at bruge sig selv fysisk og på samme måde ses det modsatte - at børn som er rigtigt hurtigt til at komme omkring fysisk, kan være lidt senere til at tale. Forskellighed skal der være plads til.

De fleste børn begynder at kravle mellem 8-12 måneders alderen og de fleste børn begynder at gå rundt mellem 11-15 måneders alderen. Det normale har dog vide rammer og der er således også børn som kravler når de er 5-6 måneder gamle og børn som først går når de er 18 måneder.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Sebastian lyder til at være igang med en fin udvikling og derfor tror jeg ikke du skal være bekymret. Du kan styrke hans balance ved at gynge ham og en babygynge som han kan sidde i kunne måske være et fødselsdagsønske. Ellers er det tumlelege, hvor du bruger dig selv og lader ham bevæge sig hen over dig på gulvet, svingture i luften osv. som er godt.

Ha' en rigtig god fødselsdag og fortsat held og lykke med ham:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.

Skole parathed

Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Medicin til børn

Et lille barn må aldrig få medicin, uden at lægen har ordineret det. Børn skal have helt andre mængder end voksne og reagerer anderledes på visse produkter.

Har dit barn fået ordineret medicin, så er det vigtigt at følge lægens instruks. Er der f.eks. ordineret penicillin i 6 dage, så er det vigtigt, at du giver medicinen i 6 dage og ikke stopper efter 3 dage, fordi du synes, at barnet virker frisk og rask. Hvis du stopper for hurtigt, risikerer du, at sygdommen vender...

Læs mere i Babylex

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce