Annonce

Annonce

Brev:

Amme-stop 11 måneder - behov for modermælkserstatning?


12. december 2006

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Amme-stop 11 måneder - behov for modermælkserstatning?

Hej Helen

Tusind tak for dine meget gode svar på vores tidligere spørgsmål - vi har fulgt rådene og alt går fint.

Caroline er nu godt 10,5 måneder, vejer ca. 10,5 kilo, er glad og nem og dejlig og sover fortsat sine godt 15 timer i døgnet - fordelt på 12,5 time i træk om natten, og ca. 2 gange 1,5 time om dagen uden problemer.

Vi er lige netop begyndt med 1 gange amning om dagen i stedet for 2, da jeg skal starte arbejde her igen 1 januar og vil være en del ude om aftenen. Den sidste amning vil jeg også gerne skære væk, når jeg starter på job. På det tidspunkt er hun 11 måneder og 1 uge.

Skal hun så have MME i en måned, indtil hun er 1 år? Eller kan hun bare fortsætte på sødmælk, tykmælk, A38 3,5% osv, som hun får nu ved siden? Hendes dag ser således ud:

Vågner kl. 8.00
Morgenmad: havregrød lavet på ca. 1 dl sødmælk, tilsat frugtmos og sveskemos og bagefter lidt rosiner, 1/2 banan el. lign. samt vand af kop
Tandbørstning
Ammes før formiddagslur
Sover formiddagslur ca. kl. 10.00-11.30
Frokost: rugbrødshapsere m. ...


Annonce

... diverse pålæg, bolle med smør, agurk og peberfrugt i stænger, forsk. frugt, lidt tilovers fra gårsdagens aftensmad osv samt vand af kop
Før eftermiddagslur: 1 dl sødmælk af kop og 1/2 banan/æble/pære osv
Sover eftermiddagslur ca. kl. 14:30-16.00
Eftermiddagsmad: 1-2 dl A38 3,5% eller tykmælk med frugtmos samt vand af kop
Aftensmad kl. 18:00: Alt hvad vi får (og hun spiser alt!), vand af kop og tilsidst 1 dl sødmælk af kop
Tandbørstning, i bad, læse historie, evt. lidt vand, synge lidt og puttes kl. 19:30 - sover til næste morgen

Så mit spørgsmål er: Kan hun bare få lidt sødmælk f.eks. før formiddagsluren eller skal hun have MME i en periode?

Og et yderligere spørgsmål: Hun skal starte i dagpleje i løbet af januar måned, og det er muligvis sammen med et lidt ældre barn på 14 måneder, som kun sover 1 gang om dagen.

Hvad er din erfaring mht. hvor gamle de er, før de evt. kan nøjes med at sove 1 gang om dagen. Vores datter har jo alle dage været en rigtig sovetryne...

På forhånd mange, mange tak!
Med venlig hilsen, Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)

Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.

Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.

Du hører nok fra mig igen

Knus fra mig


Annonce