Annonce

Annonce

Brev:

Lære at sove i juniorseng


11. december 2006

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Lære at sove i juniorseng

Kære netsundhedsplejerske

Vores søn på godt 2 år, fik for 2 måneder siden en juniorseng at sove i (årsager: lillesøster på nu 5½ md. skulle bruge tremmesengen og vi havde en fornemmelse af at han ville være mere tilfreds med ikke at være lukket inde i sin seng - han vågnede ofte med et ordentligt brøl, for at signalere at han ville ud af sengen).

Det virker også som om han generelt er godt tilfreds med selv at kunne stå ud af sin seng, men..... vi er ved at gå ud af vort gode skind over problemer med at lægge ham til at sove om aftenen:

Han vil bare ikke blive i den seng. Han bliver ved med at stå ud af den, og kommer enten ud af værelset (ind i stuen til os) eller begynder at lave "unoder" i værelset (tømmer tøjskabet, kaster ting ud af vinduet mv.). Vores nye strategi er at sidde hos ham til han falder i søvn, men det har indtil videre ikke reduceret den tid det tager for ham at falde i søvn (1-1½ time) og det er hårdt at sidde der, han gør alt hvad han kan for at "holde festen igang".

Tidligere strategier har været at blive ved med at følge ham ind i værelset og putte ham, vi ...


Annonce

... har også haft hans rejseweekendseng stående, og "straffen" for at blive ved med at stå ud af juniorsengen er at komme over i weekendsengen i 3-5 minutter, det har hjulpet, men det er ikke rart at straffe og have denne dårlige stemning omkring puttesituationen.

Vi ved simpelthen ikke hvad vi skal gøre, vi synes ikke at der er fremskridt. Vi har talt om at vende tilbage til en tremmeseng, men det ville også være synd for ham synes vi, og hvornår kan han så prøve juniorsengen igen?

Det kan tilføjes at han altid har været rimelig nem at putte (han har aldrig været ked at skulle sove og er det heller ikke nu). Han har også tidligere kunnet være længe om at falde i søvn (har ind imellem haft perioder på 14 dage hvor han har været 1 time om at falde i søvn, men har ligget lige så stille i sin seng og snakket med sig selv).

Resultatet er nu bl.a. at han til tider er meget træt om dagen, han sover ofte lange lure i vuggestuen (2-2½ time). Det sjove er at han i weekenden sover middagssøvn i samme juniorseng og her kan vi ofte putte ham uden problemer.

Hvad skal vi gøre?

Med venlig hilsen
Laila

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år

Tilknytning - 2 år

Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Faderskab

Et barn, der er født i Danmark, skal som udgangspunkt have registreret en far. Det er vigtigt, fordi barnet har ret til at kende sin biologiske baggrund, og fordi faderskabet giver både barnet og faren en række rettigheder og pligter.

Hvis I forældre er gift, så får faderen automatisk faderskabet. Hvis I forældre ikke er gift, så skal du ansøge om faderskabet - og det skal du gøre i forbindelse med barnets fødsel og inden for 4 uger. Hvis I ikke har anmeldt faderskabet inden for...

Læs mere i Babylex

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce