Svar: Panik ved sengetid - 5 mdr.
Kære du
Velkommen til min side og tusind tak for dit meget ærlige og åbenhjertige brev, som jeg har valgt at lægge på i sin fulde længde - fordi jeg ved, at der er masser af andre mødre, som har det som dig, og derfor vil kunne bruge at læse netop dit brev:o)
Det har været en hård start for jer alle og du skal ikke undskylde noget som helst. Slet ikke at du er begyndt at give din datter allomin. Det har været den helt rigtige beslutning, for man skal nemlig ikke amme, hvis man ikke bryder sig om det og hvor er det flot at du har haft rygrad til at sige stop. Det skulderklap fortjener du:o)
Med hensyn til din datters putning - er I så sikre på at hun skal puttes til natten på det tidspunkt? Hvad ville der ske, hvis hun bare fik lov til at være i stuen, måske lå på et tæppe på gulvet eller lå lidt hen over jeres lår?
Hun lyder til at være en rigtig fin pige, som nu har fundet ud af at verden omkring hende er rigtigt ...
... spændende og hun er blevet en rigtig lille livsnyder - jeg tror simpelthen ikke hun vil sove lige der og der sker et eller andet, når I så vil have hende til det og hun ikke vil.
Som det er lige nu, har I forældre jo ingen aftentid sammen, for enten ligger mor i soveværelset eller også render far frem og tilbage - så hvorfor ikke lade være - bare i en periode. Start med at skifte hendes ble, give hende nattøj på, evt. en flaske osv. og lad hende så blive lidt i stuen hos jer. Måske finder hun så roen på en anden måde og vil kunne puttes 45 minutter senere.
Det er mit råd til jer i første omgang, for I skal have brudt den cirkel I er kommet i nu. Det er efter min mening ikke lige nu at I skal vælge metode - lige nu handler det om at jeres datter skal være rolig og et eller andet sted 'glemme' at det er ih så ubehageligt at komme i seng om aftenen, så kan I forsøge igen om nogle uger.
Fortsat held og lykke og rigtig god jul:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...
13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
Viden om børn:
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











