Annonce

Annonce

Brev:

Hvor meget må et 11 mdr. barn se Teletubbies?


9. december 2003

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Hvor meget må et 11 mdr. barn se Teletubbies?

Min datter er 11 måneder og kan godt lide at se Teletubbies.

Har du et bud på, hvor meget et 11 mdr. barn bør se Teletubbies?
Er dagligt á 30 minutter for stor en dosis?

Hun sidder alene på gulvet på en dyne og er ret opslugt af dem og fjernsynet - smiler og vinker undervejs. Jeg har lagt mærke til, at hun kravler væk, hvis hun mister interessen for det.
Indimellem sidder vi også sammen med hende og deler oplevelserne.

Når noget praktisk skal ordnes eller jeg trænger til et pusterum er det en nem måde at komme omkring det på, men jeg har også lidt dårlig samvittighed over det. På den anden side hitter det hos hende!!

Vi er meget opmærksomme på hendes behov og ...


Annonce

... signaler - og stimulerer hende både med legesager og aktiv leg, læser i bøger, danser til musik, går i legestue, snakker og griner og har det rart.
Teletubbierne kommer gerne ind i billedet sidst på eftermiddagen, hvor hun er knap så frisk som fra morgenstunden.
Og det virker ind imellem som om, hun mere har lyst til at sidde og lade sig underholde end at være aktiv.

Det skal nævnes, at hun ikke ser andre børneprogrammer eller tegneserier.

Hun udvikler sig normalt og kan godt lege selv - særligt om morgenen leger hun, går selv på opdagelse og pludrer.

Synes ikke jeg kan finde svar i bøgerne på lige dette spørgsmål, så håber du han hjælpe.

Venlig hilsen
Lisbeth

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce