Svar: Diarré, urolig nattesøvn, krybe på maven 10 mdr
Kære Poula
Tynd mave kan godt forekomme samtidig med tandfrembrud, dog uden at der er noget belæg for at komme med denne påstand:o) Diarré lyder dog mere til at kunne være en maveinfektion, en eller anden virus, hvilket børn jo meget let får i den alder og i denne årstid.
Hvorvidt det er nødvendigt at give din dreng revolyt eller selv lave blanding, synes jeg du skal få lægen til at vurdere. Det kan være en god idé, men det afhænger helt af diarréens omfang og hvordan barnet har det.
Du kan i første omgang forsøge med kogt vand, som du også gør, og så kan du prøve med æblejuice og reven æble på f.eks. havregrød. Derudover vil det være godt at give ham brød. Det kan være 'tørt' brød som tvebakker og kiks, men det kan også være en bolle uden for meget smør eller pålæg.
Mon ikke din drengs natlige uro skyldes at han er igang med at øve sig motorisk. Han øver sig jo ikke kun om dagen, men bevæger sig også rigtig meget om natten og det lyder til at være tilfældet hos jer.
Du skal naturligvis være sikker på at det ikke er pga sult, pga smerter og lignende at han vågner. Men hvis han 'bare' ligger og tumler omkring, så lyder det til at kunne hænge sammen med hans alder og hans motoriske udvikling og så er det en fase han skal igennem. Jeg kan ikke huske om jeres dreng sover på eget værelse, men hvis I har mulighed for det, så kunne det være rigtig godt at få ham ind, hvor I ikke hører ham så let. ...
... Det er jo ikke sikkert at han skal op, men i stedet bare have lov til at finde videre selv.
Du beskriver jo en dreng som er lige urolig om han er alene i sin seng eller hos jer i jeres seng og derfor behøver han måske slet ikke at komme i jeres seng? Det er lidt svært for mig at gennemskue hvad der sker på den afstand jeg sidder, men prøv at gennemtænke om de fysiske rammer for natten kunne være anderledes.
For ikke så længe siden skrev en familie til mig at løsningen på deres problem, som i øvrigt ligner jeres lidt, havde været at tage alle madrasser ud af sengen og ned på gulvet. Deres dreng lå så op af væggen og kunne ikke falde nogen steder og de lå ved siden af, gav tryghed ved at være tæt på, ved lige at svinge en arm hen og kærtegne blidt, og så sov de alle videre.
Måske skal I prøve at tænke lidt alternativt for at få brudt det mønster I er havnet i.
I må gerne hjælpe jeres dreng videre i sin udvikling ved at hjælpe ham op i kravlestilling, hvor han så kan stå og rokke frem og tilbage. Det er måden I kan støtte ham på. Hjælp ham til bevægelege, læg jer på gulvet, lad ham kravle rundt på jer og lad jer rulle rundt sammen. Luftture/gyngeture er også rigtig godt og stimulerer hans balance.
Det lyder helt rigtigt at han har behov for 3 lure, når tidsintervallerne er som de er i løbet af dagen. Og det er helt okay. Lad ham sove det han har behov for:o)
Fortsat held og lykke og god jul:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Optøning af spædbarnsmad
Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:
- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.
- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.
- Mad som har været...
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor







