Brev:
Ammes 2 gange om natten og 8 mdr.

Kære Helen
Min søn er 8 måneder, og han er begyndt at vågne op 2 gange om natten igen (kl. 1 og 4), og vil ammes. Hvis jeg ikke ligger ham til brystet, græder han bare mere og mere. Det hjælper ikke at tage ham op, og bare "vugge" eller nusse lidt med ham, eller lade ham ligge i sengen og "nusse" med ham der. Heller ikke at putte sutten i munden. Han ammer ikke særlig længe (5-10 min. og så "putter" han bare), men det er længe nok til, at jeg kan lægge ham over i sin egen seng, og så sover han videre.
Jeg har ikke fået ham til at spise nogle grøntsager endnu (han gør de ...
... helt store brækfornemmelser, lige meget om det er moset eller stykker), men han får grød og kød til aftensmad, og spiser en god stor portion.
Min sundhedsplejerske har sagt til min svigerinde, som havde samme problem, at hun bare skulle lade ham ligge og græde.... Så faldt han i søvn igen efter noget tid. Men den metode er jeg altså ikke til. Jeg synes ikke om, at han skal ligge og græde sig i søvn.
Kan det skyldes at han er ved at få tænder i overmunden (han har 2 i undermunden), eller er det igen den her seperationsfase, som spiller ind?
På forhånd tak.
Mange hilsner
Hanne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Body Mass Index - BMI
Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).
Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.
Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.
En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




