Annonce

Annonce

Svar: 16 uger, reflux og vælling?


5. december 2006

Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Ingrids mor

Når sundhedsstyrelsen siger at man tidligst bør begynde med vælling, skemad og lignende fra 4 måneder, så er det tidligst fra 4 måneder og det er således ikke det samme som 16 uger. Da din mand oveni har astma - hvorfor I jo også giver Nutramigen, så synes jeg det vil være en dårlig idé at starte med almindelig erstatning nu, i stedet for lige at vente et par uger mere.

Jeg kan dog sagtens forstå jer, det er slet ikke det, men man skal jo også se på, hvad det mon på sigt vil gavne lillepigen bedst:o)

Man kan på apoteket købe Enfamil, som er en specielerstatning til børn med reflux og det kan I forsøge. Jer er i tvivl hvad du mener med "Jeg har set at man sagtens kan bruge mme i vællingen, og det var min tanke at gøre det"? Vælling er det der hedder tilskudsblanding og vælling er i princippet det samme som en helt tynd grød.

Det er en jungle at finde rundt i og jeg kan godt forstå du bliver forvirret, men vælling ...


Annonce

... gives som mælk i en flaske og det kan godt mætte lidt mere end almindelig erstatning. Da vælling er en tilskudsblanding er vælling ikke fuldgyldigt, ligesom mange type 2 modermælkserstatninger ikke er det, og det betyder at barnet ikke kan leve af dette alene. I alderen 4-6 måneder må max gives 2 flasker vælling dagligt. Svarende til ca 400ml.

I skal så overveje, hvad det egentlig er jeres datter skal starte med. Det kan godt være lidt vælling når hun er 4 måneder, men det kunne måske også være enfamil, eller måske lidt grød - det handler jo om at få lidt i hende, som ikke så let flyder over:o)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Jeg tror I må forsøge jer frem og finde ud af, hvad mon er den bedste løsning for jer. Det er forskelligt hvad virker bedst på børn med reflux.

Det er forøvrigt dejligt at høre at I selv har fundet en brugbar løsning for Ingrids soveproblemer - så krydser vi fingre for at det virker på lidt længere sigt.

Rigtig meget held og lykke med det hele:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselshotel

Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.

Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.

På et...

Læs mere i Babylex

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.

Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!

Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce