Annonce

Annonce

Brev:

Mælkeindtag - 9 mdr.


3. december 2006

Alder:
9 mdr.

Mælkeindtag - 9 mdr.

Hej Helen

Signe, som nu er godt 9 mdr. gammel, afviser flaske og er egentlig heller ikke særlig interesseret i at amme mere. Til gengæld er hun ret god til at drikke af kop, hvis bare det ikke er mælk, som er i koppen.

Hun bliver ammet ca. kl. 6 hver morgen. Og det går helt pænt, men jeg ved jo ikke hvor meget hun får. Ved 7-tiden får hun havregrød med 1,5 dl mælk i. Ved 9-tiden får hun en bolle med smør hos dagplejemoren og til frokost rugbrødshapsere. Hun vil slet ikke drikke noget hos dagplejen.

Når hun kommer hjem ved 14,30-tiden får hun tilbudt milkshake eller yoghurt blandet med jordbær, skovbær eller hindbær. Nogle dage vil hun godt tage noget. Der har været dage, hvor hun uden videre har drukket 150 ml milkshake, men det er sjældent.

Da hun overgik til rugbrød, tilbød dagplejemoren yoghurt med frugter (af den købte slags med sukker) og den ...


Annonce

... ville Signe meget gerne have, så nu er mit spørgsmål: Hvad er vigtigst: at at hun indtager yoghurt eller at hun undgår sukker?

Før aftensmad får hun frugt og til aften spiser hun rigtig flot af vores mad, men kun med vand i koppen til. Nogle aftener drikker hun meget vand og andre knapt så meget. Hun får iøvrigt jerndråber hver aften - dem er hun rigtig glad for ;-)

Årsagen til at hun ikke bliver ammet mere end om morgenen er, at jeg har stoppet det, fordi hun var så uregelmæssig i, om hun var interesseret eller ej, så jeg fik tendenser til knuder hele tiden og har i løbet af hendes liv haft brystbetændelse 3 gange, så det orker jeg ikke igen, nu hvor jeg er startet på arbejde. Hun får selvfølgelig tilbudt vand løbende herhjemme.

Det blev måske lidt rodet, men det er svært, når den lille gerne vil være med ved computeren ;-)

Med venlig hilsen
Signes mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce