Annonce

Annonce

Svar: At sidde op


26. november 2006

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Dorthe

Hvor er det dejligt at høre, at det går så meget bedre med Marcus og søvnen:o) Og hvor er det dejligt, at ting nogle gange finder en naturlig løsning, selvom det så hænger sammen med en vaccine:o)

Der er ikke noget i vejen for at putte Marcus med en stofble - den fungerer jo mere eller mindre som et sutteklud, hvilket jeg jo bl.a. ofte anbefaler. Du skal naturligvis være opmærksom, hvis han ligger med kluden direkte over hovedet, - han skal jo kunne få luft - men det er du vel også? :o)

At I forsøger med faste sovetider er også en rigtig god idé og så må man også være fleksibel engang imellem og derfor skal der være plads til at han selvregulerer og nogle dage har mere behov for mindre og flere lure end andre dage. Det vigtigste er at han virker glad og trives.

Men hensyn til at sidde og blive støttet af puder, så er dette faktisk slet ikke ...


Annonce

... anbefalelsesværdigt fra nogen alder. Han bør i princippet ikke sidde, før han er i stand til at sidde.

De fleste børn vil i 6 måneders alderen være stærkenok i ryggen til at kunne sidde i høj stol, måske 10 minutter af gangen, så skal de ned på gulvet igen og ligge på maven.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Med hensyn til at ligge i klapvogn, så afhænger det meget af, hvilken type klapvogn man har. Der er jo stor forskel på hvordan madras, affjedring osv. er i klapvogne. Hvis det er en stabil vogn med en god madras osv. som du har, så vil det være okay at du triller ham en tur i den vogn. Hvis han så vågner og har brug for at komme lidt op, så kan du lade ham ligge lidt på skrå og på den måde kan I måske lige klare turen hjem.

Men generelt, så bør han ligge så fladt som muligt og helst på maven - især nu, hvor du oplever at han har lidt fladt baghoved.

Fortsat held og lykke med ham:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex

Laktulose

Laktulose er et middel, som bruges ved hård mave. Hvis du oplever, at dit barn ikke kan komme af med sin afføring, afføringen er knoldet og hård, måske virker dit barn til at have smerter i forbindelse med, at det skal have afføring - så kan læge eller sundhedsplejerske anbefale dig, at du giver dit barn laktulose.

Laktulose drikkes, og kan f.eks. gives til baby på en ske. Laktulose virker ved at binde vand i tarmen og derved blødgøres afføringen, så barnet lettere kan komme af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce