Annonce

Annonce

Svar: Mellemørebetændelse og ingen appetit - 13 måneder


14. november 2006

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære Camilla

Jeg håber at Benjamin allerede har fået det bedre her, hvor jeg svarer dig:o)

Det er helt normalt at miste appetitten, når man er syg. Ofte hjælper det lidt med panodil, da det nedsætter feberen og fjerne smerterne og når pillen så virker, så kan man få barnet til at spise lidt. Men dermed ikke sagt at børn skal stoppes med panodil:o)

Det vigtigste når man er syg er faktisk at få noget at drikke. Når man kaster op, har diarré og ikke indtager særlig meget væske, så er der risiko for at man bliver dehydreret og børn som mangler væske kan blive rigtigt dårlige. Derfor er det vigtigt at du tilbyder Benjamin så meget at drikke, som han nu kan tage til sig.

Mælk kan ofte give kvalme, så det kan gøre tingene værre. Derimod hjælper det ofte at få lidt juice og lidt saft kan også bruges. Vand er naturligvis også altid en god ting.

Det er en god idé at tilbyde frugt, som også er vandholdigt. Det kan være melon, appelsin og lignende. Gennem frugt får barnet både ...


Annonce

... lidt i maven og også lidt væske, selvom det naturligvis ikke er de store mængder. Mange børn kan også godt lide at få agurk eller tomat, når de har det lidt skidt.

Alt efter barnets alder kan man overveje om man skal tilbyde lidt is, evt. sodavandsis. Både fordi det frisker men også fordi der også kommer lidt væske ind på denne måde.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Ellers handler det meget om at tænke alternativt og forsøge at gøre det lidt mere spændende at drikke. Det kan være Benjamin kan drikke af en juicebrik med sugerør (det kan også sagtens være at han er for lille til det endnu), det kan være sjovt at drikke af små kopper, som hører til et legekøkken osv.

Med hensyn til mad, så er det vigtigt at vælge noget som han godt kan lide. I forhold til diarré, er det en god idé med lidt brød, men også reven æble kan være rigtig godt. Måske et par kiks kunne forsøges. Men generelt handler det altså om at tilbyde ham det han viser interesse for.

Rigtig god bedring med ham, håber at han hurtigt får det bedre:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


16. februar 2025 | Sygdom | 9 mdr.

Mellemørebetændelse og dræn - 9 mdr.

Kære Helen. Min datter er nu 9 måneder, og hun har igennem de sidste ca. 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Salg af modermælk

Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.

Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.

Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.

Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dine altid venlige svar - de giver os noget at tænke over - og lidt ro til det bekymrede moderhjerte ...

Mor til Magnus 15 måneder


Annonce