Svar: Hvor tit skal man amme? 4 1/2 måned
Kære Tine
Det er svært at sætte faste regler om for, hvor meget man skal amme, når barnet er 4 måneder gammelt. Det afhænger helt af, hvordan barnet spiser, tager på og i øvrigt trives.
Nogle børn ammes 7-8 gange dagligt, når de er 4 månder, andre 3-4 gange. De fleste børn vil dog have behov for 5-6 amninger, og igen skal man så også se på, hvad der kommer ud i bleen. De fleste børn på denne alder, bør have 5-6 gode våde bleer og hos jer lyder det som om, at jeres dreng mangler lidt væske.
Det behøver således ikke at være ekstra amning - du kan godt prøve at lægge mere til, men det kan også være ekstra vand og således også gerne vand imellem måltiderne og ikke kun til måltiderne.
Jeg kan se ud fra et af dine tidligere breve, at I har haft en dagsplan/amning der så således ud:
Kl.07:30 ammer
Kl.09:00 ammer
Kl.11:00 (nogen gange kl. 13:00) lille lur
Efter kl. enten 11:00 eller 13:00 alt efter hvor længe han sover så amning
kl.17:00 lille lur
kl.19:00 Ammer, får mos, ammer igen, får lidt kamille the
kl.20:00 Gøres klar til natten
kl.20:30 Ammer og hygger
kl.22:00 Ammer og sover
kl.00:30 Ammer
kl.03:00 Ammer
kl.05:30 Ammer
Jeg ved også ud fra tidligere brev at du nu giver skemad to ...
... gange dagligt og min umiddelbare tanke er derfor, at du måske godt kunne amme en gang mere end du gør nu og at det måske er derfor din dreng har lidt hård mave.
Kunne en ny plan ikke se således ud:
Kl.07:30 ammer
Kl.09:00 grød med vand til
Kl.10.00 ammer og putter til formiddagslur
Kl.12:00 ammes og får når han bliver ældre lidt grøntsagsmos her.
Kl.13:00 ammes og puttes til middagslur
kl.15:00 Vand, evt. lidt frugtmos/sveskemos
kl.17:00 lille lur og ammes igen for at sove
kl.19:00 Grøntsagsmos vand til, ammer igen, får evt. lidt kamille the
kl.20:00 Gøres klar til natten
kl.20:30 Ammer og hygger
kl.22:00 Ammer og sover
Nat: Amning efter behov.
Det kan godt være at alle disse amninger jeg nævner slet ikke er nødvendigt og at du i stedet kan tilbyde vand og det er så helt okay. Men det lyder som om I skal arbejde på at få lidt mere væske indenbords. Også selvom han ikke viser tegn på sult eller tørst, så må du godt tilbyde ham enten bryst eller vand. Jeg tænker at din dreng ikke mangler noget i forhold til at blive dækket hvad angår vitaminer, mineraler, proteiner osv. men han kunne godt bruge lidt ekstra væske for at holde maven igang. Jeg kan desværre ikke sætte ml på.
Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.
Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...
Viden om børn:
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Dagtilbud til børn
Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.
Dagtilbud omfatter:
- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn
- Børnehaver for 2-6-årige
- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper
- Fritidshjem
- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.
Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.
Hvis I ønsker at få jeres barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.
Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.
Kærlig hilsen Stine










