Svar: Stimulering af baby på 3½ mdr
Kære Ditte
Et barn på 3-6 mdr. kan begynde at kombinere de sanseindtryk det får. Det kan f.eks. studere en ting, som det holder i hænderne.
Der er 4 sanser som er vigtige at stimulere i denne alder: Følesansen, Bevægesansen, Høresansen/sproget og Synssansen.
Følesansen bliver stimuleret, når barnet griber ud efter dit ansigt, eller putter hænderne i munden og til sidst får fat i sine tæer. Legetøj kan stimulere følesansen ved at være lavet af forskelligt materiale. Det kan være både bløde og hårde ting og ting lavet af træ eller plastik. Det er en fordel at tingene har hanke, så barnet har noget at holde i/gribe om.
Bevægesansen bliver stimuleret, når du hjælper barnet til at trille, eller løfter barnet forsigtigt op i luften, så det kilder i maven.
Hørelsen/sproget stimuleres ved at du gentager dit bars pludrelyde. Du må gerne tale højt med dit barn, også når I går rundt derhjemme alene og det kan være en god idé at tale om personer der dukker op - "se nu kommer far".
Synet bliver stimuleret både når ...
... barnet ligger på ryggen, på maven og når du går rundt med det på armen.
Forslag til legetøj: Dig selv og barnet, sansetæppe med forskellige ting påsyet (knapper, frynser, et spejl, forskellig slags stof, pels mv). Bamser eller rangler med gribering. Bidering eventuelt med børste, eller den type som kan køles ned (for ømme gummer). Legeting, som ruller let f.eks en kantet bold. Spejl.
I kan tage et lagen og give jeres dreng en gyngetur i det. I kan lave cykelbevægelser med benene. Grib om hans hænder og lad ham selv trække sig op fra rygleje. Hjælp ham med at rulle fra side til side.
Det er rigtigt at børn har behov for ldt nyt legetøj i perioder. Når det ene er undersøgt til bunds, så skal der nyt til. Du kan med fordel pakke noget væk o gså finde det frem igen om en måned, så vil der måske være lidt interesse ige. Det gælder i øvrigt også større børn. Når man endelig har fået alt lagt til side og rydet pænt op, så bliver der leget. Der er ikke noget mere spændende end at se hvad den kasse gemmer.
God fornøjelse.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Brystopereret
Mange kvinder bliver idag brystopereret. En brystoperation kan både være en brystreduktion, hvor man har fjernet noget af brystet og en brystimplantation, hvor man har gjort brysterne større.
Mange kvinder bekymrer sig om hvorvidt de vil kunne amme deres barn, når de er brystopererede og der er ikke andet at gøre, end at se hvad tiden bringer. Nogle kvinder vil fint kunne amme, det afhænger meget af operationsmåden. En del kvinder ammer delvist, giver altså bryst og supplerer med...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)
Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)
Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"







