Annonce

Annonce

Svar: Fladt og skævt baghoved 4 mdr pige


31. oktober 2006

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære meget bekymrede mor

Tak for dit brev.

Først vil jeg sige til dig, at du skal prøve at tage det fuldstændig roligt. Når børn har lejringsbetingede skæve kranier, så er det et kosmetisk problem og ikke noget der påvirker hjernens udvikling og det skader altså ikke din datter.

Dertil kommer at der godt kan være noget arveligt i det. Det sker jo at man som sundhedsplejerske synes at barnet har en lidt sjov hovedfacon - men når far så træder ind i stuen, så ligner barnet ham:o)

Det skal være meget slemt for at man bliver henvist til specialist og i sjældne tilfælde behandler man det med en speciel hjelm. Sundhedsstyrelsen anbefaler ikke puden, du nævner.

Jeg går bestemt også ud fra at både din sundhedsplejerske og jeres læge havde råbt vagt i gevær, ...


Annonce

... hvis de syntes det var problematisk.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Det vil være en god idé at I lægger jeres datter så meget som muligt på maven, men derudover må I også godt lægge hende på siden, når hun er vågen. Det vil være fint at hænge legetøj og lignende op over puslebordet til den side, hvor I gerne vil have at hun ser til. Det vil også være en god idé, hvis der er vindue, eller lignende hvor hun sover, at I prøver at lægge hende modsat i sengen, da lys også virker tiltrækkende og hun derfor sandsynligvis vil dreje hovedet til denne side. Det vil på samme måde være en god idé, hvis I medtænker at bære hende på denmodsatte arm af hvad I plejer og hvis hun får flaske, så igen give hende denne på modsatte arm.

Håber at ovenstående hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Taktilsansen

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Taktilsansen kaldes også berørings- og følesansen. Den er vigtig for barnets kropsbevidsthed, og den gør, at vi kan mærke varme, kulde, smerte, tryk mm. Børn som har problemer med deres taktile sans, vil ofte ikke bryde...

Læs mere i Babylex

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce