Annonce

Annonce

Brev:

Nattesøvnen igen igen


29. oktober 2006

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Nattesøvnen igen igen

Hej Helen

Så er den gal med Ida om natten igen igen. Det er hun altså bare ikke god til. Og endnu engang er vi helt håbløse til at vurdere, hvad der er galt. Måske det er en del af årsagen til, at vi fortsat har det her problem:-).

Hun kravler nu og er derfor selvfølgelig også begyndt at sætte sig op i sengen og skal have hjælp til at lægge sig ned igen. Sådan har det været nogle uger og det er fint nok. Vi har skullet derind nogle gange og lægge hende ned, men så har hun sovet videre. Nogle nætter har hun sovet op til 6 timer ad gangen, så det er jo flot.

Men de sidste nætter er hun vågnet før midnat og grædt. Vi har forsøgt at lægge hende som vi plejer, men idet hun kommer ned at ligge begynder hun at græde voldsomt. Uanset hvad vi gør for at berolige hende, mens hun ligger i sengen, græder hun bare voldsommere og voldsommere, indtil vi må tage hende op. Så tager det igen lang tid at få hende til at falde til ro og mindst en time derefter før hun sover igen. Inde ved os vel at mærke. Forsøger vi at lægge hende i sengen, starter det hele forfra.

Tager vi hende op med det samme ...


Annonce

... hun begynder at græde og ikke lægger hende igen, kan vi tage hende ind til os og så sover hun videre med det samme. Men vågner hver time resten af natten igennem!? For os minder det meget om dengang hun var ca. 7 måneder gammel. Da kunne hun begynde at græde voldsomt midt om natten og være næsten umulig at berolige igen. Vi vurderede dengang, at det var separationsangst, da det hjalp at hun sov hos os. Men kan det være det igen? Kan de godt opleve natlig separationsangst igen på den måde?

Det skal lige siges, at hun er ved at få sin første tand, hvilket genere hende lidt og hun er også lidt snottet. Men vi synes ikke rigtigt nogle af de årsager helt forklare den voldsomme reaktion.

Vi har talt om, at dele os op om natten til det her er overstået og så skiftes til at tage hende ind til os om natten, hvis/når hun nægter at sove videre i egen seng. Men vi er lidt usikre på, om hun kører om hjørner med os. Det er dog bestemt ikke vores umiddelbare tanke og er ikke engang sikre på, om vi skal reagere anderledes af den grund, men vil gerne lige høre dine tanker.

Hilsen de igen trætte forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sko

Det er vigtigt at barnets muskulatur i fødderne får mulighed for at udvikle sig rigtigt. Dette gøres bedst, hvis barnet får lov til at gå så meget som muligt på bare fødder.

Som hovedregel har børn ikke brug for sko, før de begynder at rejse sig og gå rundt. Når barnet skal have sin første sko, er det vigtigt at skoen er blød og passer til barnets fod. Der bør være en fast hælkappe og skoen bør ikke være så stor, at barnet risikerer at glide frem i den. Hvis foden glider, er...

Læs mere i Babylex

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for hjælpen - det virker!!

Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.

Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!

Tusinde tak for din støtte.

Fra to nu langt mindre trætte forældre


Annonce