Annonce

Annonce

Svar: 9 mdr. Hvilke ingredienser i maden?


28. oktober 2006

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med jer

Det er jo altid lidt svært med appetitten, når børn er syge, så lige nu skal I bare give jeres dreng det, han viser interesse for:o)

Men derudover må jeg sige at det lyder som om I er lidt for forsigtige. Jeg kan sagtens forstå det, for man vil jo så nødigt gøre noget galt, men I behøver ikke lave al hans mad separat, som I gør nu.

Hvis I f.eks. laver frikadeller af almindelig fars eller af fisk, så kan han sagtens spise dette. Stegeskorpen er nok for hård for ham, men det inderste er ikke noget problem. Laver I pasta med kødsovs, så kan han også få det. Boller i karry kan være en hofret for børn og det samme kan kartoffelmos og millionbøf.

Retter som er let svitset på panden og som koger i lidt tomat og lignende (som bolognese) eller lavet i ovn (fisk, f.eks. laks) er også lækre og er det krydret med almindeligt krydderi som lidt timian, oregano, karry - så kan I sagtens spise det samme. Hvis I bruger almindeligt letsaltet vand, når I koger grøntsager, så kan han også få de samme grøntsager. Det er kun, hvis I salter meget, at I så må salte ekstra med bordsalt, når I så spiser.

Hvis I bruger sødmælk og fløde, så dækkes hans fedtbehov fint og ellers kan man jo lave lidt smørsovs og hælde over hans grøntsager, hvis I mener at han har brug for det ekstra fedtstof.

Så mit råd er altså at I prøver med meget mere af den samme mad som I andre spiser. ...


Annonce

... Mon ikke at han også gerne vil dette og at den manglende appetit måske også kan hænge sammen med at han vil det, som han ser I gør.

Når lægen spørger til grønt snot, så er det sandsynligvis for at få et billede at, hvorvidt der er tale om en virus forkølelse eller en allergisk løbenæse.

Forkølelse starter med utilpashed, snue og tilstopning af næsen. Efter et par løber næsen med klar væske og det ændrer sig så til det tykke, gule og grønne snot. Hoste, nysen, ondt i halsen og temperaturstigning er almindeligt. Hos små børn kan temperaturen nå op til 40°C. Sygdommen skyldes en virus-infektion og man kan således ikke gøre noget ved det.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Tilstopning af næsen er ubehagelig for barnet og nogle børn fåri forbindelse med forkølelsen mellemørebetændelse. Den kan behandles med medicin. Derudover kan man hjælpe barnet ved at hæve hovedgærdet på sengen, så hovedet ligger højere end resten af kroppen. Det kan gøres ved at lægge et ringbind, en pude eller noget andet ind under madrassen.

Den tilstoppede næse løsnes bedst med isotonisk saltvand, som man kan købe på apoteket. Det svarer i saltmængde til tårevæske og det skader ikke.

Hoste kan lindres med varme drikke. Det kan være varm mælk eller varm te. Har barnet smerter kan panodil være en god idé, men dette bør altid gives i samråd med lægen.

Håber at ovenstående hjælper jer lidt videre. Rigtig god bedring med ham:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Ammestillinger

Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.

Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.

Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil bare sige tak.

Jeg er så glad for at det er muligt at vende de mange store, svære tanker med dig her.. Det er virkelig en stor, stor hjælp :)

Knus fra mig


Annonce