Svar: Spørgsmål om mad - 7 mdr.
Kære Mor
Du kan sagtens lave mos af forskellige grøntsager uden kartoffel og det vil jeg bestemt anbefale dig at gøre. Både fordi det er med til at holde din datters mave godt igang, men også fordi det er med til at sikre hende en større variation og dermed også en større dækning af forskellige vitaminer, fibre mv. Altså sikre hende en mere sufficient kost.
Grøntsagsmos kan laves af alle slags grøntsager. Med den alder hun har er der ikke problemer i den retning. Du kan lave mos af gulerod, blomkål, broccoli, porrer, kål af forskellige slags f.eks. grønkål og rosenkål, squash, avokado, peberfrugt, spinat, selleri, pastinak, rødbede mv.
Det eneste du skal tænke på er at der i spinat, selleri, fennikel og rødbede er nitrat og derfor må dette ikke udgøre mere end 1/10 af portionen eller kun gives med 14 dages mellemrum.
Som basis kan du også sagtens blende lidt ris eller pasta og når hun begynder at kunne tygge dette bedre, så skal det ikke længere blendes men serveres som det nu engang er.
Du må ...
... gerne give hende grøntsagsmos til frokost og kan her fint bruge lidt fra aftenen i forvejen. Det er helt okay. Samtidig giver det så også mulighed for at du en gang imellem kan give grød som mellemmåltid, hvis du synes hun virker ekstra sulten eller hvis du ved at i den dag, kommer til at spise lidt senere.
Din datter må gerne få den mængde A38 hun får, da hun samtidig jo også får en del mme på flaske. Først efter 9 mdr´s alderen må komælk udgøre en større mængde end det hun får på flaske. A38 og tykmælk er godt som mellemmåltid. Du kan foruden frugtmos også bruge lidt rugbrødsdrys eller lignende som topping.
Derudover må du gerne give din datter en ½ bolle med smør og du kan også give hende frisk frugt eller frugtmos med mælk (mme/sædmælk) som en gammeldags frugtgrød med mælk.
Det kan være svært at få morgenflaske og morgenmad til at passe ind, men det kommer med tiden. Hun er jo endnu ikke så gammel, så det skal nok komme.
Håber mine tanker hjælper dig lidt videre. Fortsat held og lykke med hende:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Øl og amning
Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.
Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.
Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)
Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!
Hilsen mor til Elias, 4 måneder.








