Annonce

Annonce

Brev:

Vores dreng sover dårligt


25. oktober 2006

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Vores dreng sover dårligt

Kære Helen

Har flere gange læst dine gode og brugbare råd. Nu er vi så kommet i den situation, at vi også har brug for et par stykker i forhold til hans søvn og mad.

Vi har en stor, dejlig, aktiv og meget glad dreng på næsten 10 mdr. Han har kravlet den sidste måneds tid og er nu begyndt at rejse sig op ved alting. Kravler selv op af trappen, vi er selvfølgelig lige bag ham, men ellers klarer han det selv, vi synes han får masser af udfordringer og oplevelser, der burde gøre ham træt.

Vores største problem i den tid, vi har haft ham, har været hans søvn. De første måneder ville han have mad tit og ofte og også om natten. Hans store madindtag gav en del maveproblemer med dertil hørende gråd. Det samme var også gældende om dagen, og han havde tit svært ved at falde til ro og sove. Det betød, at vi ofte om dagen enten har vugget ham i søvn eller kørt ham i søvn i barnevognen.

Jeg har aldrig kunnet putte ham i barnevognen, hvor han er faldet i søvn af sig selv. Det vil jeg meget gerne ændre på, har du nogle forslag?

Jeg har forsøgt at lade ham sidde eller ligge 15-20 min og gået ud til ham, hvis han er blevet ked af det, men det ender altid med, at han bliver kørt i søvn til sidst.

Vores næste problem er så blevet hans nattesøvn. Han har ikke fået mad om natten siden han var 8 mdr. Han spiser aftensmad ved 18-tiden sammen med os og får efterhånden det samme som os, han spiser en stor portion. Bliver derefter puttet ved 19-tiden med en flaske 150-200 ml. og får en flaske når vi går i seng med 150 ml. og det har fungeret rigtig godt i et par måneder, han sover på sit eget værelse.

Når han har drukket sin ”putteflaske” siger vi godnat og går og han plejer så at ligge og pludre en ½ time og er derefter faldet i søvn.

Han vågner dog et par gange i løbet af natten og skal have sin sut. Om morgenen vågner han ved 5.30 tiden, hvor vi som regel tager ham ind til os og han kan så sove videre til ca. 7. Men det har vi efterhånden accepteret ikke kan være anderledes eller er der andre muligheder?

Vores problem er nu, at han efter sin ”putteflaske” er begyndt at rejse sig op i sengen. Vi går ind og putter ham igen, pakker dynen om ham og siger godnat lidt bestemt. 2 sekunder efter står han op igen, han er ikke ked af det, ...


Annonce

... står og smiler/griner når vi kommer ind. Det kan måske stå på i et par timer. Om natten er han så også begyndt at rejse sig, og vi skal ind og ligge ham ned flere gange. Alt dette betyder, at vi er ved at være temmelig udmattede. Om dagen sover han ikke så længe af gangen, om formiddagen 45-60 min, om eftermiddagen ca. 1 time.

Har du nogle gode forslag til, hvordan vi får ham til at sove bedre og hurtigere om aftenen/natten? Er der noget vi kan gøre anderledes? Kan han nøjes med kun at sove en gang om dagen og vil det betyde at han måske kan sove 2-3 timer i stedet?

Vi synes, han får mad nok i løbet af dagen. Han er en stor dreng på næsten 12 kg og måler 74 cm. Hans madplan ser sådan ud:

Morgenmad ca. kl. 7.30: Havregrød m. moset banan
Puttes ca. kl. 9.30 og får forinden flaske med 150 ml.
Formiddag: evt. lidt frugt og ½ bolle.
Frokost ca. kl. 12: 1-1½ stk. rugbrød med forskelligt pålæg og evt. kogte grøntsager.
Puttes kl. ca. kl.13
Eftermiddagsmad ml. 15-16: hvor han får grød med frugtmos eller yoghurt med mos.
Aftensmad kl. 18, hvor han får stort set vores mad, (grøntsager, kartofler/pasta/ris og kød)
Puttes kl. 19 med flaske 150-200 ml
Kl. 22.30 flaske med 150 ml.

Han drikker masser af vand i kop til alle måltider, men de gange jeg har forsøgt med mælk spytter han det ud, hvad kan jeg gøre? Det er jo lidt et problem i forhold til den mængde mælk han skal have, og jeg vil jo gerne snart afskaffe hans flaske om formiddagen. Jeg putter lidt modermælkserstatning i hans grød, ca. 1 dl om dagen.

Skal han have sødmælk eller må han få letmælk, jeg tænker lidt på at han er en buttet dreng. Jeg er begyndt at reducere fedtstoffet, så han kun får 1 tsk. olie i havregrøden og smør på sit rugbrød.

I forhold til hans alder burde han så kunne tygge alt? Jeg har forsøgt at give ham agurkestav/æble-/pærebåde, men det har han ingen interesse i, han vil ikke engang tage det i hånden. Han har i det hele taget ingen interesse i at spise selv, vi prøver at ligge mad foran ham, men han fejer det bare på gulvet. Det eneste han rigtig godt kan lide at sidde med er en riskage eller en tvebak. Det er han helt vild med.

Hvad kan vi gøre for at give ham lidt større lyst til at spise selv?

Med venlig hilsen
To lidt trætte forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Svangerskabsforgiftning

Svangerskabsforgiftning kaldes også for Preeklampsi og eklampsi. Man ved ikke præcist, hvorfor svangerskabsforgiftning opstår.

Sygdommen medfører at væskemængden i kroppen forøges, at der udskilles protein med urinen og at blodtrykket stiger. Det kan være lette symptomer, som opdages ved en rutinekontrol hos egen læge eller ved jordemoder, men der kan også være svære tilfælde, hvor kvinden oplever hovedpine, flimren for øjnene, overfølsomhed for lys, kvalme, opkastninger og...

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.

Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)

Kærlig hilsen
Christine, mor til to


Annonce