Svar: Pige skal vugges i søvn
Kære Pylremor
Jeg tror nu ikke at du er så pylret! Det er faktisk udmærket at vugge børn, det har betydning for deres udvikling fremover, så det skal du ikke have det dårligt over. Man kan dog sige at det i længden kan være både trættende og tungt at gå rundt med et barn på armene - hun bliver jo ikke lettere:o)
Det vil selvfølgelig være hensigtsmæssigt at hun lærte at falde i søvn i sin egen seng. Hvordan har hun det med at blive lagt i barnevognen? Jeg spørger fordi en del børn sover utrolig godt i deres barnevogn, og derfor er en løsning for nogle i en periode at tage barnevognen ind. Andre monterer hjul på tremmesengen, så den også kan køres lidt frem og tilbage.
Om det er en god løsning kan diskuteres og det vil der sikkert være mange meninger om. For mig er det ikke af så stor betydning, hvad folk finder på. Hvis det virker og man har det godt med det, så er det også fint med mig.
Jeg ...
... er heller ikke tilhænger af at børn græder sig i søvn. Men hvad sker der, når I lægger jeres datter i sengen og går? Bliver hun ulykkelig med det samme, eller kan hun godt ligge og pludre lidt for sig selv? I princippet er der jo ikke noget i vejen for at hun tror hun skal lege, hun vil hurtigt finde ud af at I ikke vil lege, hvis I går. Enten vil hun lægge sig til at sove eller også vil hun blive ked af det, fordi hun føler sig forladt.
Hvis hun bliver ked af det, så må I gå ind til hende igen, vise at I er der og fortælle hende at hun trygt kan sove osv. I skal ikke være væk i mere end 3 minutter af gangen.
Jeg synes at I skal tale om hvordan I egentlig begge to gerne vil have at det er, og så blive enige om dette og om hvordan I forholder jer. Det er vigtigt at have en fælles holdning, så man kan støtte hinanden.
Håber nogle af mine tanker kan hjælpe jer på vej. Fortsat held og lykke fremover.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
Viden om børn:
Opkast - baby og børn
Der er forskel på at gylpe og på at kaste op. Gylp kommer stille efter et måltid, hvor opkast er mere voldsomt og i større mængder. Hvis barnet kaster op, vil det ofte også være uroligt og utilpas. Hvis barnet kun kaster op en enkelt gang, er der ikke grund til bekymring.
Opkastning hænger ofte sammen med, at barnet fejler noget andet og måske også har feber. Barnet vil ofte have ondt i maven, virke slap og træt, vil måske vægre sig mod at spise. Sammen med opkastning kommer...
Æg
Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.
I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.
Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire