Annonce

Annonce

Svar: Gylp og vægttab


19. oktober 2006

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Anja

Tak for dit brev og din meget fine beskrivelse af hele jeres forløb. Jeg er ret sikker på at en del andre familier vil nikke genkendende til jeres problem - og I står bestemt ikke alene med at have et barn som gylper meget:o)

50% af alle spædbørn gylper 1-2 gange dagligt, ca 10% gylper mange gange dagligt og hos ca 2% gyper barnet så meget at det giver problemer for barnet. Det I således skal overveje er, hvorvidt jeres lille pige nu gylper så meget, at hun kommer ud at trivsel - og det således er et problem for hendes sundhed . eller om det "kun" er et vasketøjsproblem:o)

Det er naturligt at børn som får flaske gylper mere end børn der ammes. Da I er gået forholdsvis hurtigt over til flasken (det forstår jeg godt, og det lyder som den helt rigtige beslutning - flot at I lyttede til jer selv og jeres egen fornemmelse), så er det svært at sammenligne med gylp nu, i forhold til gylp ved amning. I må derfor tage udgangspunkt i at I synes hun gylper rigtig meget nu.

I skriver at hun nu tager på i vægt. Dette er den bedste indikator for at hun får, hvad hun har behov for, også selvom hun gylper meget af sin mad op igen. I skriver også at hun er blevet scannet og det er rigtig godt. Det fortæller mig nemlig at hun er blevet grundigt undersøgt tidligere og at man ikke har fundet nogen forsnævringer eller andet, som kunne være årsag til hendes gylpen.

Hvis hun fortsat tager på og trives, så er det sådan det er og det må I så leve med. Som regel bliver det bedre, når barnet begynder at få mere fast føde, men det kan godt fortsætte frem gennem mange måneder.

Hvis I oplever at hun bliver ved med at gylpe i kaskader og I synes hun ...


Annonce

... fortsat mistrives på grund af dette, så må hun undersøges igen. Man kan bl.a. gå ind og måle Ph-værdien/surhedsgraden af maveindholdet, man kan se om der er betændelsesområder i spiserøret og mavesækken og på den måde lave andre undersøgelser, som kan give en årsag. Det er dog ikke noget man bare gør, og derfor afhænger det af jeres datters almene trivsel. At blive undersøgt med kikkerter osv. kan jo godt virke som et overgreb på så lille et barn:o)

Jeg ved at man mange steder er begyndt at behandle børn med mavesårsmedicin og at det hos mange børn har rigtig god virkning. Jeg synes derfor I skal tale med jeres egen læge eller børneafdelingen om denne mulighed.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Der er som sagt forskellige årsager til at børn gylper rigtig meget og en af de ting, man også kan overveje er om barnet kunne have en komælksallergi. Hvis I vil undersøge om det gør en forskel, så kunne I prøve at give jeres pige f.eks. Nutramigen eller profylac, som er den erstatning man giver til børn med allergi. Men her skal I så overveje, hvorvidt det vil være hensigtsmæssigt i forhold til at hendes mave nu fungerer på allomin. I er jo nødt til at se på hele hendes trivsel og får hun først forstoppelse, så gylper hun endnu mere, mister lysten til at spise og så er det jo helt galt:o)

Enfamil har I jo desværre ikke haft effekt af, så måske I bare skal prøve at se tiden an og se om ikke det hele går, som det skal. Nu er hun jo trods alt begyndt at tage på og det lyder som om I lige nu er inde i en god periode.

Skriv endelig igen, hvis det pludselig går den forkerte vej - det håber vi ikke og jeg krydser fingre for at I nu alle er på rette spor:o) Fortsat held og lykke og god weekend.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Cykelhjelm

Alle børn bør bruge cykelhjem, når de cykler. Det gælder både når de cykler selv og når de sidder i cykelstol, i en ladcykel eller i en cykelanhænger.

Vælg en godkendt hjelm. Det vil sige en hjelm med et CE-mærke og godkendelsesnummeret EN 1078.

Derudover så skal hjelmen sidde rigtigt og det gør den når den dækker panden og sidder så stramt, at den ikke kan skubbes tilbage i nakken. I de fleste hjelme sidder skumgummipuder, som hjælper til at justere størrelsen, så...

Læs mere i Babylex

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce