Annonce

Annonce

Svar: Hæmorider - 5 mdr.


9. oktober 2006

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Hej med dig

Det er meget almindeligt at kvinder får hæmorider både under graviditeten og i forbindelse med fødslen. Ofte forsvinder de dog igen inden for den første måned.

Ved endetarmen ligger nogle små blodkar og når man er gravid og føder et barn, så kommer der et meget stort pres på disse blodkar, hvorved de buler ud og nogle gange også brister. Det er disse udbulinger, som er hæmorider.

Man kan have to former for hæmorider. Enten den type som ligger inde i endetarmen eller den type som buler udenfor endetarmen. Det lyder som om du har den type, som ligger udenfor. Her hjælper det nogle gange at smøre med lidt speciel hæmoridesalve og nogle gange er man også nødt til at presse hæmoriden ind på plads med en finger.

Det bedste du kan gøre er at huske følgende:
- Undgå hård mave. Sørg for at drikke rigeligt og ...


Annonce

... spise kost med forskellige fibre, så maven holde igang. Det kan evt. være nødvendigt at tage afføringsmiddel så du er sikker på ikke at have hård mave.

- Undgå langvarige toiletbesøg. Gå først på toilettet, når du fornemmer at du skal af med noget og lad være med at læse avisen på toilettet (det er nok også mere mænd der har den tilbøjelighed:o)) - det har du slet ikke tid til med en lille.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

_ Undgå at presse. Det betyder også at du ikke skal sætte dig på en badering eller lignende i sofaen - det kan være tiltalende at sidde på en ring, men det øger presset og gør det kun værre.

Det er fornuftigt at du har talt med lægen om det, hvis cremen og ovenstående ikke hjælper dig, så er der også andre metoder man kan forsøge og det er kun i svære tilfælde at man vælger at operere - så er der håb forude:o)

Rigtig meget held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


16. februar 2025 | Sygdom | 9 mdr.

Mellemørebetændelse og dræn - 9 mdr.

Kære Helen. Min datter er nu 9 måneder, og hun har igennem de sidste ca. 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madras til barnevogn

En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.

Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...

Læs mere i Babylex

Apgar score

Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.

Jordemoderen har 5 ting hun ser på:

1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.

2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce