Svar: Ammestop 11 måneder
Kære Tina
Det er rigtigt at mange børn selv siger fra på et tidspunkt, men det er ikke altid. Og jeg tænker umiddelbart at med den alder din datter har nu, så er hun så bevidst om amningen, at det nok er dig, der skal tage beslutningen om at det er slut.
Det betyder ikke at du skal stoppe nu, du kan sagtens fortsætte med at amme hende de næste måneder og så stoppe der. Og så er der jo også mødre som ammer i flere år:o)
Når du vælger at stoppe amningen, så er det en god idé at sætte noget andet i stedet. Det kan meget fint være lidt mælk eller vand af en kop, det kan også være en godnat historie, en godnatsang en sutteklud eller ...
... lignene, som hun kan putte med - det skal fungere som en substitut for dig og amningen.
Jo ældre hun bliver jo mere bevidst bliver hun naturligvis også, men samtidig bliver hun jo også større så hun forstår flere ting og måske derfor accepterer og selv kan vælge en godnathistorie fremfor brystet. Der er fordele og ulemper ved det hele og du skal gøre, som du føler er bedst.
Det vil være en god idé at give hende lidt ekstra nattøj på, hvis hun sparker dynen af og bliver kold. Du kan dog også prøve med en lidt større dyne. Da hun snart er 1 år, så vil hun sandsynligvis have stor glæde af en juniordyne.
Fortsat held og lykke med det hele:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
Viden om børn:
Nakkefoldsscanning
En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.
Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.
Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






