Svar: Jeg skulle have haft min menstruation i søndags
Kære Mette
Hvor er det dejligt at I arbejder på at få en lille en mere og nu hvor du er gået over tiden, ja så er muligheden der jo for, at denne gang er lykkens gang:o)
Har du taget en graviditetstest? Da du skulle have haft din menstruation i søndags, så er du jo nu gået 4 dage over tiden, så du kan godt være heldig at en test vil vise positiv. så ned på apoteket med dig.
Hvis det ikke er lykkes denne ...
... gang, så synes jeg du skal bestille en tid hos en gynækolog. Hvis det er 1 år og 4 mdr siden du lagde p-pillerne og I i den periode slet ikke har brugt beskyttelse, så synes jeg det vil være helt relevant at du taler med en gynækolog om, hvordan I skal forholde jer. Det ved hun/han meget mere om end jeg gør.
Jeg krydser fingre for dig og din lille familie. Jeg er glad for at høre at du kunne bruge mit sidste råd:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.



