Annonce

Annonce

Svar: Mælk om natten, 6½ måned


15. september 2006

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Malene

Det lyder som en utroligt sulten dreng du har fået dig der:o) Hvor meget grød og mos spiser han i løbet af dage - altså hvor store portioner. Kunne du evt. øge ham i indtag, han må meget gerne få f.eks. 1½ dl x 3 dagl.

Det lyder jo som om han har behov for mælk om natten, da han vågner og beder om det selv. Og det er også en stor mængde han tager. Spørgsmålet er dog om du evt. kunne give ham vand kl. 03 i håb om at han finder ro i maven, og sover videre, men så er mere sulten kl. 7 og så vil spise en større portion grød. Det er den flaske, som ligger midt på natten, at du skal forsøge at fjerne, så I alle kan få nogle sammenhængende timer her.

Kunne det tænkes at din drengs natteuro skyldes at tarmene netop arbejder med at nedbryde al den mælk, så han derfor sover mere uroligt?

Han behøver ikke at få mere end 750ml mælk med mindre han virkelig er meget sulten, så skal han naturligvis have det. Men jeg har svært ved at se ud af din dagsplan, hvorvidt han kunne ...


Annonce

... spise større mængder skemad og således nedsætte mælkeindtaget lidt. Eller hvorvidt mælkeindtaget om dagen kunne være nogenlunde stabilt, dog stadig med mere skemad, så mælken om natten kunne springes over.

Du kunne måske overveje at begynde med grød/mos før du tilbyder flaske. F.eks. bytter om på tidspunkterne 11.30 og 12.30. Så han får mad, når han vågner og efterfølgende fyldes op med mælk.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Men planen ser som sagt fint ud og jeg må tilstå at det bliver til en del mere overvejelser idag, end til et entydigt svar - men det er fordi det lyder som om din dreng virkelig har brug for al den mad, da han jo selv beder om det. Spørgsmålet er derfor om du kan gøre så meget ved det eller om ikke tiden arbejder for jer.

Jeg går ud fra at du er begyndt at tilbyde lidt mere mættende grødtyper, som havregrød og at du også giver mere smagfulde grøntsager samt tilsætter kød/fisk osv. Altsammen for at få større variation, mere mæthed, større mængder osv.?

Ser frem til at høre hvordan det går.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce