Svar: Mad og søvn - 6 1/2 måned
Kære Alexanders forældre
Som I ved så anbefaler sundhedsstyrelsen at børn i alderen 6 mdr til 1 år får jerdråber svarende til 8 mg jern dagligt. Med mindre de får 400ml modermælkserstatning dagligt.
Anbefalingen er ikke blot for at modvirke anæmi, men også for at sikre børn optimal jernstatus ved udgangen af første leveår, idet risikoen for udviklingen af anæmi i andet leveår mindskes betydeligt.
Almindeligvis vil børn i alderen 6 mdr til 1 år ikke kunne spise så varieret og i en mængde, der gør at de kan undvære jern ved siden af. De vokser stadig meget på dette tidspunkt og man forventer ikke at man via kosten kan dække børns jernbehov for de er 1 år gamle.
Sundhedsstyrelsen skriver endvidere i deres retningslinier til sundhedspersonale s. 70: "Der er ingen grund til at lægge restriktioner på hvornår, og i forbindelse med hvilke levnedsmidler, jerndråber må gives".
Jeg synes derfor at I skal give jeres dreng jerndråber, når det passer ind i jeres dagligdag. Der sker ikke ...
... spor ved at give det med f.eks. lidt frugtmos.
Med hensyn til nattesøvn, så lyder det helt korrekt at det kan være tænderne. Man kan få noget lokalbedøvende, som hedder Dolodent - prøv at tale med lægen om det. I kan også spørge lægen om muligheden for at give ham lidt smertestillende.
Det er rigtigt at det oftest er lige der, hvor tanden bryder frem at smerten er størst, men der er altså børn som kan reagere længere tid og hvor man har fornemmelsen af at det murrer godt i de gummer.
Det er et gammelt husmoderråd at give barnet et stykke agurk, der skulle være noget i agurker, som bedøver lidt. Det kan I forsøge, men naturligvis under opsyn, så han ikke får bidt et stykke af.
Nogle børn sover også meget uroligt fordi de i den alder får lagt sig i en stilling, hvor de endnu ikke mestrer at komme tilbage igen. Prøv derfor at hjælpe ham med at skifte stilling og se om I kan få ham til at falde til ro ved det. I kan også prøve at give ham lidt vand om natten.
Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
Viden om børn:
Tidlig født
Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.
Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.
Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.
Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.
Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.
Kærlig hilsen Stine







