Annonce

Annonce

Svar: Mad og søvn - 6 1/2 måned


13. september 2006

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Alexanders forældre

Som I ved så anbefaler sundhedsstyrelsen at børn i alderen 6 mdr til 1 år får jerdråber svarende til 8 mg jern dagligt. Med mindre de får 400ml modermælkserstatning dagligt.

Anbefalingen er ikke blot for at modvirke anæmi, men også for at sikre børn optimal jernstatus ved udgangen af første leveår, idet risikoen for udviklingen af anæmi i andet leveår mindskes betydeligt.

Almindeligvis vil børn i alderen 6 mdr til 1 år ikke kunne spise så varieret og i en mængde, der gør at de kan undvære jern ved siden af. De vokser stadig meget på dette tidspunkt og man forventer ikke at man via kosten kan dække børns jernbehov for de er 1 år gamle.

Sundhedsstyrelsen skriver endvidere i deres retningslinier til sundhedspersonale s. 70: "Der er ingen grund til at lægge restriktioner på hvornår, og i forbindelse med hvilke levnedsmidler, jerndråber må gives".

Jeg synes derfor at I skal give jeres dreng jerndråber, når det passer ind i jeres dagligdag. Der sker ikke ...


Annonce

... spor ved at give det med f.eks. lidt frugtmos.

Med hensyn til nattesøvn, så lyder det helt korrekt at det kan være tænderne. Man kan få noget lokalbedøvende, som hedder Dolodent - prøv at tale med lægen om det. I kan også spørge lægen om muligheden for at give ham lidt smertestillende.

Det er rigtigt at det oftest er lige der, hvor tanden bryder frem at smerten er størst, men der er altså børn som kan reagere længere tid og hvor man har fornemmelsen af at det murrer godt i de gummer.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det er et gammelt husmoderråd at give barnet et stykke agurk, der skulle være noget i agurker, som bedøver lidt. Det kan I forsøge, men naturligvis under opsyn, så han ikke får bidt et stykke af.

Nogle børn sover også meget uroligt fordi de i den alder får lagt sig i en stilling, hvor de endnu ikke mestrer at komme tilbage igen. Prøv derfor at hjælpe ham med at skifte stilling og se om I kan få ham til at falde til ro ved det. I kan også prøve at give ham lidt vand om natten.

Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex

K-vitamin til baby

Sundhedsstyrelsen (og WHO) anbefaler, at alle nyfødte babyer får K-vitamin lige efter fødslen. Dette gives som injektion i låret og er med til at forhindre indre blødninger. Når barnet har fået K-vitamin denne ene gang, skal det ikke gives igen.

Børn der ammes, får ikke ret meget K-vitamin via modermælken, og det betyder, at de har større risiko for K-vitaminmangel. K-vitamin dannes også i vores tarmsystem, og da nyfødte børn har et umodent tarmsystem, vil de ikke selv kunne...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

... mange tak for dit sidste svar vedrørende vores problemer med skemaden. Vi er kommet godt videre, bl.a også inspireret af dit dejligt detaljerede svar, og Ingrid spiser nu som bliver hun betalt for det.

Kh Karen (og Ingrid)


Annonce