Annonce

Annonce

Svar: Ammestop og kost


10. september 2006

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Lone

Da din lille dreng tilsyneladende spiser gerne og er godt igang med mad der skal tygges, så tænker jeg at du kan begynde at tilbyde ham lidt mere mad i stykker - f.eks. frisk frugt og bær. Stille og roligt skal du også over til mere grøntsagsmos/grøntsager i stykker og kød og fisk, altså mere og mere familiemad. Han må f.eks. også meget gerne få pastaskruer, ris osv. så en gang pasta bolognaise kunne måske være et hit:o)

Det er okay, at han ikke vil tage flaske og han helst drikker mme af kop. Der er jo i princippet ikke grund til at introducere ham for flaske med den alder han har.

Når han er 9 mdr gammel kan han begynde at få lidt mere komælk og komælksprodukter, han vil således kunne få sit mælkebehov dækket via mme på kop og så f.eks. en portion tykmælk. Samtidig kan du også give ham ost på og til brødet, mælk på grøden osv. Det er således ikke noget problem rent mælkemæssigt at stoppe amningen her.

Du skriver ikke hvorfor du gerne vil stoppe amning, men umiddelbart tænker jeg, at det jo handler om at du stille og roligt trapper ned. Den tidlige morgenamning behøver han ikke rent ernæringsmæssigt - det handler nok mere om tryghed, og den kan du prøve at fjerne først.

Når han vågner om morgenen, så prøv i første omgang at undvære brystet, hvis han ikke kan dette, så giv ham brystet men kun kortvarigt, så han ikke får lov til at spise, kun får lov til lige at finde roen. Men han vil så tilgengæld have behov for noget mere at drikke om aftenen, hvis han skal kunne holde sig til næste morgen og derfor kan du prøve med lidt mælk inden natten.

Prøv på samme måde om dagen at tilbyde mælk af kop i stedet for amning og se om han kan ...


Annonce

... acceptere dette. Eller tilbyd brystet kortvarigt, så han falder til ro og ikke spiser sig mæt. Samtidig tænker jeg dog også at de fleste børn selv begynder at sige fra i 9-10 mdr´s alderen, så det kan være det stille og roligt giver sig selv, så meget ammer du jo heller ikke:o) Og det er altid lettest at stoppe når både barn og mor er enige om at det er tid.

En plan for dagen, kunne se således ud:
Morgen: Havregrød med mælk, evt. lidt frugtmos og vand eller mælk (MME) at drikke til
Formiddag: ½ bolle med smøreost, samt banan eller anden frugt, vand eller mælk (MME) af kop
Frokost: Rugbrødshapsere med tilbehør af forskellige kogte grøntsager, evt. rester fra aftensmaden dagen før, vand eller mælk (MME) af kop
Eftermiddag: En lille skål tykmælk eller A38 (3,5%) med rugbrødsdrys, frugtmos eller friske bær. En ½ bolle med smør. Vand af kop
Aften: Mere og mere familiemad, grøntsagsmos, kød/fisk, pasta, ris, sovs evt. frugtmos med mælk til dessert. Vand eller mælk af kop
Puttes til natten, evt. mælk (MME) af kop.

Som du kan se er der kommet ekstra mad og især ekstra væske på. Jeg tror det er meget vigtigt at du fokuserer på indtaget af vand og mælk (MME) hvis du stopper med at amme. Hvis du kommer op på 400ml MME, så behøver du heller ikke give jerndråber.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Men ellers er det sådan at i 9-12 mdr´s alderen nedsættes mælkebehovet til ca 500ml som vil være behovet efter 1 års alderen. Dette er alt incl. altså både det der gives i form at tykmælk og det der drikkes af kop.

Jeg tror din drengs behov for mælk om natten hænger sammen med et manglende indtag om dagen, så hvis du stopper amningen, så er det her du skal sætte ind.

Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test

NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test er en blodprøve, som kan være et alternativ til kvinder, der har fået tilbudt, men ikke ønsker at få foretaget moderkageprøve eller fostervandprøve.

NIPT kan tidligst tages, fra du er mindst 10 uger henne, og det skal være bekræftet af en ultralydsundersøgelse. NIPT er en blodprøvetest for kromosomafvigelse hos fosteret. I den gravides blod findes DNA fra fosteret i en blanding med den gravides DNA. Med en avanceret analyse af en blodprøve fra den...

Læs mere i Babylex

Erstatning - modermælk

Hvis du ikke ammer dit barn, eller hvis du ønsker at supplere din amning med mælk, så er det meget vigtigt, at du giver dit barn modermælkserstatning. Barnet må ikke få almindelig komælk at drikke, før det er 12 måneder gammel.

Modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Det er af høj kvalitet, der er store krav til produceringen og sammensætningen af modermælkserstatning, og børn der får modermælkserstatning vokser og trives rigtig godt. Modermælkserstatning forhandles som...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce