Annonce

Annonce

Svar: Femårig begyndt at tisse i bukser og seng


6. september 2006

Kategori:
Alder:
5 år, 6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Renlighed.

Hej Neel

Dejligt at høre fra dig. Det er langt tid siden.

Der kan sagtens være en fysiologisk årsag til at Teo har svært ved at holde sig tør. 10-15% af alle børn har ufrivillig natlig vandladning i 6-7 års alderen og de fleste bliver renlige uden behandling.

Man mener det er arveligt, således at hvis du eller din mand har været "vådliggere", så er sandsynligheden for at barnet bliver det større.

Man mener at årsagen er at nogle børn producerer mere urin om natten, fordi de mangler det hormon som hedder ADH - anti diuretisk hormon, som hæmmer urinproduktionen under søvn.

Hvis din dreng selv er ked af det og synes det er et problem, så vil jeg foreslå dig at følge ham på toilettet, når du går i seng, i håb om at blæren så kan rumme mængden af urin indtil morgenstunden.

Hvis din dreng ikke selv er motiveret, så skal du give ham ble på og lade det være en helt naturlig del af jeres hverdag. Du skal ikke begynde at stille krav, som han ikke kan honorere. Du skal derfor ikke tage bleen af ham, hvis det er et nederlag for ham. Det er bedre med en succes,- at bleen er tør.

Med hensyn til renlighed om dagen, så lyder det som om han har for travlt til at gå på toilettet. Jeg synes ...


Annonce

... ikke du skal spørge ham om han skal tisse, men i stedet sige at han skal gå ud at tisse nu. Det vil være en rigtig god idé med faste toilettider, således at han f.eks. altid tisse inden I skal spise, før han går ud at leger, når han har sovet, inden I skal ud at handle osv.

Han skal altså ikke spørg es og skal ikke selv tage stilling, du skal bare stille og roligt sige til ham at han lige skal gå ud at tisse før han f.eks. går ud at lege.

Du kan på nettet finde forskellige sider om ufrivillig vandladning hos børn og der er også forskellige steder man kan ringe til og få råd og vejledning. Men det kræver naturligvis at du kan ringe til Danmark.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Da din dreng nu er næsten 5 år gammel og tilsyneladende har været renlig, så ville det være relevant at drøfte det med en læge. Hvis det er et problem, som man rent faktisk kan gøre noget ved, så er det jo vigtigt at gøre det så tidligt som muligt. Det at tisse i bukserne vil jo også kunne påvirke din dreng psykisk.

Måske har din dreng en urinvejsinfektion og det kan jo meget let behandles. Børn med urinvejsinfektioner er ofte urininkontinente. Så hvis faste tider ikke hjælper, så synes jeg I skal drøfte det med lægen.

Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:

27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.

Hr. Pølle i potten :)

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bøvse

Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.

Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.

Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.

Spædbørn...

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Jeg har nu i over 3 år været medlem af din hjemmeside og har ALTID påskønnet dine gode og fornuftige råd omkring mine to børn. Selvom du aldrig har mødt mine børn, har du altid rådgivet mig som om du hele tiden har været en del af deres liv......

Du er klart den bedste og ærligste sundhedsplejerske jeg nogenside har stiftet bekendtskab med, og jeg vil altid sætte pris på dine gode råd, som har gjort min hverdag bedre og mindre skræmmende.

Endnu engang tusind tak.


Annonce