Svar: Snart 10 måneder - spise selv?
Hej Heidi
Det er et ganske relevant spørgsmål du stiller:o)
Oscar vil med den alder han har, kunne spise med gaffel. Måske skal du hjælpe ham med at få maden sat på gaflen, men han vil så selv kunne føre maden op til munden.
At spise med ske kræver noget større teknik og de fleste børn vil være 16 måneder inden de begynder at mestre dette.
Det vil stadigvæk være sådan at Oscar vil have det bedst med nogle gange bare at spise med fingrene og det skal han have lov til. Det er en udmærket idé at komme lidt stykker af mad på en dækkeserviet/voksdug, i en periode, så tallerkenen ikke ryger over det hele og så glemmer han det sikkert og vil igen kunne spise af en tallerken.
Det er fint at lade ham undersøge maden og det er helt rigtigt at fjerne maden, når interessen mistes og han begynder at gå mere op i at smide med den, så er han færdig med at spise.
Med den alder Oscar har nu skal han tilbyde samme mad som I andre spiser. Han kan spise det hele, naturligvis ...
... skåret i stykker, som han selv kan sidde med. Han må gerne få frikadeller, pasta (pastaskruer) med kødsovs, boller i karry osv. Til frokost kan han sammen med sit rugbrød få lidt kogte ærter, majs, gulerod og lignende.
Ved at få mad i stykker lærer han også at øve sit pincetgreb. Fra at tage maden op med hele hånden, tager han med 3 fingre og begynder så at tage maden med tommel og pegefinger. Ud over at øve sin finmotorik, må han så gerne prøve at spise med gaffel.
Frugt kan serveres i både eller i stykker, bær vil han også elske at kunne spise selv. Kartofler kan på samme måde laves forskelligt, nogle gange vil det være rart for ham at I hjælper ham med at spise kartoffelmos, andre gange vil det være godt at han selv sidder med en kartoffelbåd og gnaver i den. Prøv at mixe tilbuddet lidt og giv ham gerne så meget forskelligt som muligt fra nu af og de næste måneder frem. Det forebygger kræsenhed:o)
Håber jeg kom omkring det hele. Skriv igen, hvis noget skal uddybes:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
Viden om børn:
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Termin
Termin er betegnelsen for, hvornår man forventer at føde, når man er gravid.
Terminen fastsættes normalt til 40 uger efter man er blevet gravid. Termintidspunktet er således sluttidspunktet for graviditeten.
Man beregner normalt terminen efter første dag i den sidste menstruation.
Terminen bruges også til at vurdere, hvor langt du er henne i din graviditet. I løbet af graviditeten tæller man uger, således at man f.eks. siger at kvinder er 34+6 uger...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire