Annonce

Annonce

Brev:

Madplan for dreng på 6 mdr.


4. september 2006

Alder:
6 mdr.

Madplan for dreng på 6 mdr.

Hej Helen

Jeg har i Februar, fået en dejlig datter. Som har været, super nem og er det stadig!

Hun har siden fødslen, kun skulle ammes en gang om natten. Hvilket jo er utroligt dejligt! Hun har i en længere periode sovet uden at skulle ammes om natten!

Men pludseligt, er hun begyndt at vågne op til flere gange. Hvor hun er ked af det. Jeg har prøvet at give hende sutten og lidt vand, men så bliver hun bare mere ked af det! Det hjælper hvis jeg, ligger hende til brystet. Nogle gange spiser hun, andre gange får hun kun lige brystet i munden. Hvor efter jeg kan, give hende sutten og sover igen.

Hun får 200 ml vælling inden hun bliver ...


Annonce

... puttet! Jeg putter hende mellem 19.15-19.45. Jeg vil gerne, trappe ned med amningen. Men jeg syntes, det er svært og føler mig lidt forvirret.

Hun begyndte at få lidt ske mad da hun var 5 1/2 mdr.
Hun får bryst, når hun vågner ved 7 tiden. og igen ved 8 tiden!
Sover så formiddagslur mellem kl.9.00 og 9.30 i ca. 1 1/2 time. Så får hun lidt skemad, vand af flaske eller kop + bryst.
Sover middagslur mellem 13.00 og 14.00 i ca. 1 time der giver jeg hende bryst og vand. Sover eftermiddagslur mellem 16.00 og 16.30 i ca. 45 min. Så får hun skemad ved en 17.00 tiden.

Jeg vil rigtig gerne, have hjælp eller forslag til en mad plan.

Hilsen
Camilla

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce