Svar: Opstart grød og mos pige 5 mdr.
Kære Birgit
Det er rigtig fint at din datter er begyndt med lidt skemad og risgrød er en rigtig fin grød at begynde med. I stedet for æble/pæremos kan du prøve at komme lidt gulerodsmos på og så kan du stille og roligt lade guleroden indgå som en del af grøntsagsmosen, som hun kan introduceres for om aftenen.
På den måde vil du i løbet af den næste uges tid kunne give hende skemad 2 gange dagligt (½-1dl af gangen), grød om formiddagen og grøntsagsmos om aftenen.
Det vil være rigtig fint at bibeholde amningen, når det nu går så godt. Det er en god måde at vågne på og en god måde at sige godnat på og hvis du har mulighed for at amme om eftermiddagen, når I mødes igen, vil det også være rart for jer begge.
Derudover tænker jeg at din datter vil kunne få vand og mme af kop. Du kan skifte lidt imellem det, så hun lærer at drikke begge dele. MME kan serveres kølig, så hun vender sig til at drikke kold mælk, som alternativ til sødmælk.
Når hun er 6 mdr gammel vil hun kunne få kogt kød og fisk i grøntsagsmosen. Hun vil sandsynligvis spise 2 måske 3 skemåltider og vil derudover gerne ammes morgen, eftermiddag og aften. Ind imellem kan hun få vand eller mme.
Hvis jeres datter er vandt til at falde i søvn ved brystet, så vil det være en god idé at I prøver at putte hende uden brystet allerede nu, så far ikke ...
... står i det problem, når han skal passe. Alternativet til brystet er jo en flaske og I har jo den fordel at hun allerede drikker af flasken om aftenen, så hun kan altså godt skelne de to teknikker fra hinanden.
Der er ikke noget i vejen for at du ammer mere hver anden dag og du kan også malke ud, hvis du føler behov herfor. Du må prøve at mærke efter, hvordan din mælkeproduktion regulerer sig. Hos nogle kvinder vil det være helt uden betydning, hvor andre vil mærke at mælkeproduktionen falder drastisk, hvis de ammer mindre hver anden dag, så de er nødt til at malke ud. En malkemaskine vil dog ikke kunne stimulere på samme måde som din datter. Det vil altså være meget individuelt og du må prøve at vurdere, når du står i situationen.
Med hensyn til søvnen om natten, så tænker jeg: Din datter puttes kl. 20 og vågner så igen mellem 23-24 hvor du giver hende en sut, så vågner hun kl 02 hvor du ammer - en amning du gerne vil være fri for. Hvorfor ammer du hende så ikke kl 23-24?
Jeg tænker, hvis hun kan sove fra kl 20-02 (=6 timer), er det så ikke rarere at hun ammes kl. 23-24 og så sover fra 24-06 (=6 timer)? Hun kan ammes sen aften eller hun kan få en flaske, hun vil sandsynligvis kunne spise i søvne og så vil du få en mere sammenhængende nattesøvn. Jeg synes det er et forsøg værd:o)
Held og lykke med et hele:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Æbler og æblemos
Barnet kan fra 6 måneder spise al slagt frugt, frisk eller kogt. Frugten bør stadig moses, og æblemos vil ofte være et hit hos børn - især hvis det serveres, som topping på en grød. Rå æbler bør du dog være opmærksom på.
Børn under 3 år bør ikke få fødevarer, som er meget hårde eller som knækker let. En stor æblebåd kan knække og sætte sig fast i halsen, og af samme grund kan det ikke anbefales at give små børn et helt æble at gnave af. Du skal også være opmærksom på skrællen,...
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











