Brev:
For meget amning?

Kære Helen
De sidste par uger har vendt lidt op og ned på det hele. Hun pivser generelt mere, vil gerne kravle, men møver mere, hvilket hun synes er klart utilfredsstillende og sover dårligt. Dvs. både dag og nat vågner hun (modsat tidligere) efter ca. ½ time ofte med et råb, og jeg skal så putte hende igen - en temmelig træls affære, da jeg enten har hende på arm hele tiden og en pivset og træt baby. Jeg er klar over, at det kun er for en periode, men jeg har alligevel lige brug for at vende hendes dagsrytme med dig.
Kl. ca. 04/05 - ammes
Kl. 6.30, hvor hun vågner - ammes (idag forsøgte jeg at undlade denne amning og istedet give hende havregrød, men det afviste hun).
Vi hygger, leger, bringer storebror i børnehave.
Kl. 10 - morgenlur.
Kl. 11 - hun vågner og vi leger eller handler.
Kl. 12 - grøntsagsmos og ammes.
Kl. 12-14.30 - tur i byen, leg.
Kl. 14.30 - eftermiddagslur ofte indledt med en amning.
Kl. 16-16.30 - hun vågner - får en tår vand af kop.
Kl. 17.30 - grøntsagsmos med lidt kød efterfulgt af amning.
Kl. 19.30 - aftenputning inkl. amning.
Jeg tænker på, om hun ammes for meget i forhold til den mere mættende skemad. ...
... Hun kan som regel godt lide mos/grød, men spiser hvad der svarer til ca. 10 skefulde max. Er det 'nok'? Hun spiser fint, omend lidt uengageret - det er som om, når brystet bliver tilbudt efter mosen/grøden, at hun så tænker 'Ah, nu kom den rigtige mad!' - og virker særdeles fornøjet.
I løbet af dagen giver jeg hende ting at gnave i, fx. rugbrødsskorper, lidt avokado på ske eller tørrede æbleskiver. Hun sover som sagt mere uroligt om natten også - ikke noget gråd som sådan, men behov for putning. Jeg ved dog, at hvis jeg lige venter lidt, når hun vågner, falder hun ofte i søvn af sig selv igen. Hun sover i en tremmeseng ved siden af vores. Eneste sted ellers er inde hos storebror på 5 år.
Jeg ville egentlig gerne flytte hende derind, men ønsker jo ikke, at hans nattesøvn skal spoleres plus det egentlig er meget nemt, når hun er lige ved siden af og vågner. Jeg føler ikke, at det er os der larmer, og får hende til at vågne. Om dagen sover hun ca. 2-3 timer. Om natten fra ca. 20-6.30 - med en enkelt amning der ved 4 tiden.
Som sagt: jeg har brug for lidt input til maden og også til søvnen, hvis du har nogle gode råd.
Mange hilsner
Mig
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
Viden om børn:
Babyalarm
Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.
Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.
De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...
Mellemmåltider børn
Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.
Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.
Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







