Svar: Fra mos til familiemad
Kære Ditte
Dejligt at vide at jeg "ramte rigtigt":o)
Det er en rigtig svær overgang at gå fra skemad til familiemad, netop fordi børnene ofte ikke er i stand til at spise nok af den faste mad.
Nogle gange kan man få lov til at give lidt andet ind imellem, nogle gange kan man få lov at følge efter med lidt moset mad, når først barnet har fået lov til at prøve selv. Men andre gange så går det bare ikke.
Derimod kan det være at det at undersøge og øve sig trætter så meget at han alligevel vil kunne sove nogenlunde. Det kan også være at lidt frugt, som en ½ banan eller lidt frugtgrød med mælk vil kunne mætte lidt ekstra og lettere vil glide ned.
Jeg tror desværre ikke den perfekte løsning findes, men tiden arbejder helt sikkert for jer og øvelse gør mester, så fortsæt endelig.
Det gør ikke spor at øge ham i laktulose, hvis de 17 ml hjælper så er det okay. Det er som du siger rigtig vigtigt at holde gang i den mave.
De mave-tarm læger, som jeg har ...
... talt med har ikke umiddelbart problemer med at give børnene laktulose, tværtimod. Det samme gælder Movicol. På børneafdelingen bruges Movicol også og det er ifølge lægerne et rigtig godt præparat. Men det er forholdsvis nyt og derfor er erfaringen med det endnu ikke så stor.
På børneafdelinger i Danmark bruger man Movicol til børn under 2 år, men aldrig under 6 mdr´s alderen. Dette skyldes Movicols indhold af elektrolytter, som man skal være sikker på kan udskilles via barnets nyrer.
Movikol hører til samme gruppe afføringsmiddel som laktulose og derfor kunne I måske godt tænkes at have effekt af dette. Der er bare det med Movicol at det er et pulver, som skal opløses i vand og der skal forholdsvis store mængder vand til. Det er ikke alle børn som kan drikke disse mængder.
Movicol skal altid lægeordineres og lægen burde kunne fortælle dig mere om det end jeg. Der findes også andre typer afføringsmidler som kunne være alternativer.
Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
Viden om børn:
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











