Brev:
Får hun væske nok

Hej Helen
Tak for dit dejlige og hjælpsomme svar på vores sidste spørgsmål.
Der er lige et spørgsmål, som presser sig på. Vores datter er 6½ måned og er godt i gang med skemad, til måltiderne får hun vand - hun kan ikke lide allomin og hun bliver forsat ammet.
Hun bliver ammet om morgnen, morgen/formiddag får hun grød med frugtmos - sover formiddagslur og bliver ammet, når hun står op herfra. Nogle gange virker hun dog ikke særligt interesseret, men vil hellere have hendes skemad - grøntsagsmos og/eller grød. Sover eftermiddagslur og bliver ammet.
Eftermiddag bliver hun ammet og ...
... får evt. lidt frugtmos med vand hertil, til aften spiser hun grøntsagsmos og/eller grød.
Inden sengetid spiser hun rigtig godt ved mig og vågner enkelte gange i løbet af natten for at spise - hvilket vi ellers er ved at komme væk fra - det går rigtig godt.
Vores spørgsmål er, hvor meget væske har hun brug for udover modermælken, da det jo ikke er altid hun spiser så meget hos mig? Regulere hun det selv, vi tilbyder hende ofte vand i løbet af dagen, hun drikker af almindelig kop - hun vil også rigtig gerne drikke af vores glas og vandflasker.
På forhånd tak og med venlig hilsen
Camilla
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
Viden om børn:
Suttekæde
En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.
Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.
Det anbefales at:
- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







