Svar: Medicin og amning
Kære K
Jeg synes det er fornuftigt nok at du har fået præparatet ændret. Jeg er dog ret sikker på at det ikke har skadet din datter, at du har taget det i 2½ døgn.
Så vidt jeg har kunne finde ud af, så anbefaler man ikke Nitrofurantoin til børn under 1 mdr. Med hensyn til doseringen til børn så er der forskelligt hvad der står. Et sted lyder 3-5 mg pr kg. legemsvægt, et andet sted står 1 mg pr. kg. legemsvægt. Men uanset hvad så er det et præparat som bruges til børn.
Så vidt jeg kan finde ud af, så udskilles præparatet i modermælk, men man har ikke observeret bivirkninger hos det ammede barn. Det er et præparat som godt må gives til gravide.
De mest almindelige bivirkninger er kvalme, opkastning og hovedpine. Du beskriver ...
... at din datter har været lidt stille og har sovet meget, - dette lyder ikke umiddelbart som en bivirkning til medicinen.
Jeg tænker derfor at du skal prøve at tage det stille og roligt, men at det er godt at du nu får noget andet. Hvis vagtlægen var bekymret for din datter, så havde han forhåbentlig også nævnt det?
Med hensyn til tænder, så kan en reaktion på dette ofte være smerter og dermed tiltagende gråd og pylren. Nogle børn får også lidt rød numse og lidt feber. Men der er også masser af børn, som pludselig har tænder, uden at man har tænkt videre over dette.
Håber dette beroliger lidt. Det er dog klart at hvis du oplever en ændring hos din datter i den ene eller anden retning, så ring altid til lægen.
Fortsat god weekend.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
13. august 2025 | Amning | 13 mdr.
Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...
Viden om børn:
Brystbetændelse
I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.
Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.
Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...
Fennikel, Fennikelte og børn
Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.
Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.
Det anbefales...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.