Svar: 8 uger med gråd, del 2
Kære Rikke
Det lyder som om at jeres lille dreng har ondt. Når man har smerter, så har man ikke lyst til at spise. Kan du fornemme om det hjælper ham at ligge ved brystet, eller er det fuldstændig det samme som med flasken?
Er der forskel på hvad side du lægger ham til? både når han lægges til brystet, men også når han får flaske - er der forskel på om I holder ham i jeres venstre eller højre arm?
Jeg spørger fordi du skriver at han er umulig at få til at ligge med hovedet til venstre. Nogle børn har det der hedder Torticollis, som er en stramning af halsmusklerne i den ene side. Disse børn bør behandles med udspændingsøvelser og forskellige stimulationsøvelser med henblik på, at få barnet til aktivt at kunne dreje sit hovedet lige meget til begge sider. 
I begyndelsen kan en børnefysioterapeut vejlede og instruere jer og barnet går også til kontrol. Men forholdsvis hurtigt er det forældrene som udfører træningen dagligt.
Jeg kan forstå at der allerede er flere forskellige som har set på jeres dreng og det er derfor ikke sikkert at der er tale om Torticollis. Som jeg har sagt tidligere, så er det svært for mig at hjælpe jer direkte, når jeg ikke kan se ham. Men det er noget I kan overveje og også diskutere med egen læge.
Det er klart at hvis han har en stram halsmuskel, ...
...  så har han måske også ondt hver gang han lægges på denne side og derfor protesterer han mod dette, eller vågner efter kort søvn fordi han har smerter og ikke selv kan skifte stilling.
Jeg ved fra dit tidligere brev at I med god effekt har kunne give smertestillende. Det fortæller jo også at drengen må have ondt. Jeg synes derfor det er helt relevant at I drøfter situationen med lægen endnu engang og fortæller hvor frustrerende og hårdt det er både forjer og jeres lille dreng. Han har jo også brug for søvn, det lille pus.
Når du ammer, så prøv at lægge dig ned med ham i sengen, så han ikke behøver at være på arm. Når I giver flaske så prøv at have ham på skødet i stedet for på armen, så han ikke tvinges til en stilling som gør ondt på ham. Hvis mælken løber for langsomt så prøv om I kan lave et større hul i flaskesutten.
Hvis han fortsat ikke tager næring til sig, så er alternativet jo at få ham på sygehuset. Her der der personale 24 timer i døgnet, som må hjælpe jer med at vurdere, hvad der er tale om og guide jer i forhold til hans amning og spisning af flaske. Det er slet ikke sikkert at indlæggelse er nødvendigt, men I skal ikke være bange for at bede om hjælp. Så få fat i lægen i morgen og se om I ikke kan finde en fælles løsning.
Rigtig meget held og lykke og knus herfra.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...
20. september 2025 | Diverse | 6 år
Flytteovervejelser og skolestart/skifte
Kære Helen Mig og min kæreste er forældre til en sund og rask dreng på 6...
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
Viden om børn:
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Renlighed
Renlighed betyder, at barnet har kontrol over vandladning og afføring. Der er store individuelle forskelle på, hvornår børn bliver renlige. 
De fleste børn bliver renlige inden for de første 3 år, hos andre sker det langt senere. Børn bliver ofte først renlige om dagen og senere også om natten. 
At træne renlighed bør altid ske i et samarbejde med barnet. Der skal være plads til små uheld og det er vigtigt at støtte barnet og aldrig skælde ud, hvis og når det går...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
			






