Annonce

Annonce

Svar: Nægter flaske, men stort suttebehov


4. august 2006

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære B

Selvom man ikke kan fortænke din datter i at vælge den ægte vare, så ved jeg godt hvor meget det betyder for dig, at få nedtrappet din amning og jeg ved derfor godt at det efterhånden må være et stort problem.

I har prøvet rigtig længe og jeg bliver nødt til at sige, at jeg tvivler på at at I får hende til at tage flasken nu. Spørgsmålet er derfor om hun ikke vil kunne begynde at drikke lidt mere af en kop, evt. med lille hældetud, som du har prøvet før. Ellers er det en rigtig god idé at forsøge med et snapseglas - de meget små og smalle glas passer bedre til en lille barnemund end en almindelig børnekop gør.

Samtidig synes jeg også at du skal prøve at skrue ned for den amning om natten og også prøve at skære lidt ned i løbet af dagen. Det lyder som om at hun bruger dig en del og måske lidt som en sut. Jeg har svært ved at tyde det helt ud af dit brev, men det lyder umiddelbart som om at hun bliver lagt til og får en lille tår ind imellem og lidt som trøst.

Jeg tænker at din datter nok får betydeligt mere mælk end du lige umiddelbart forestiller dig og derfor så heller ikke har hverken lyst eller plads til lidt mere fast føde.

Hun har naturligvis en alder hvor mælkeindtaget fortsat er vigtigt, men det er ikke ensbetydende med amning adskillige gange dagligt.

En plan for ...


Annonce

... dagen med to måltider skemad kunne se således ud:
Morgen: Amning
Formiddag: Grød, evt. med lidt frugtmos, mme eller vand af kop
Puttes til formiddagslur, evt. amning inden
Frokost: Forsøge med lidt vand eller mme af kop
Puttes til middagslur, evt. amning inden
Eftermiddag: evt. amning
sen eftermiddag: Forsøge med lidt vand eller mme af kop, sover måske en powernap
Aften: Grøntsagsmos, vand eller mme af kop
Ammes og puttes til natten
Sen aften, inden du selv går i seng: Ammes
Nat(tidlig morgen): Evt. amning

Jeres datter skal naturligvis være bedre til at drikke af kop/glas før du kan stoppe amning, men som du også selv skriver, så er det nogle gange nødvendigt at mor forsvinder og far så kæmper. Når mor ikke er der, så er der ikke anden mulighed. Jeg tror bare at far får kamp til stregen og jeg synes faktisk at det ville være synd for dem begge to. Især fordi der ikke er nogen garanti for at det ville gøre en forskel.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Mit råd er derfor at du prøver at skrue amningen ned i håb om at det kan give din datter mere plads i maven til anden mad. Og så må tiden arbejde lidt for jer - øvelse gør mester og hun vil blive bedre til at kunne drikke af en kop og derved tage sit behov på en anden måde. Det bliver så også nemmere for andre at passe hende.

Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Som saedvanligt: Tusind tak for dine dejlige raad og brugbare viden! Det er fantastisk at have dig

Mange hilsner
Camilla


Annonce