Annonce

Annonce

Svar: Døgnrytme, mad og passes ude 4 mdr


2. august 2006

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Asanda

Det er nogle rigtigt fine overvejelser du gør dig omkring din lille dreng og det er nok begrænset, hvormeget jeg derfor kan bidrage med:o) (det er en stor ros til dig):)

Jeres plan for dagen ser rigtig fin ud og den mængde din dreng spiser af flaske passer fint med det antal gange han også lægges til brystet. Det lyder derfor som om han er god til at selvregulere.

Det er en rigtig god idé at du prøve at lægge ham lige før han falder helt i søvn, så han oplever at blive lagt. Det vil gøre det lettere for andre også at putte ham. Måske kan han blive lagt i barnevogn og blive vugget lidt i den i stedet for at lægge sig med ham? Det kunne gøre det lettere for dagplejeren at putte ham i en vogn og vugge ham lidt, især fordi han måske kan få sin egen vogn med, når han skulle passes. På den måde bliver både vognen og ritualet genkendeligt og dermed tryghedsgivende for ham.

Jeg synes ikke du skal lade ham passe ude. Han er stadig bare et lille myr. Det vil ...


Annonce

... være fint at far tager over og giver flaske, så amningen på den måde trappes ned. Men derudover tænker jeg at det er godt for ham bare at være sammen med jer, som han kender og så må dagplejeren være den person han så skal lære at kende og finde tryghed og ro ved. I kan risikere at han bliver ked af at blive passet, hvis han kommer alt for mange forskellige steder og passes af for mange. Det kan han ikke forholde sig til.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Og ja... det smitter af, hvis mor er utryg ved situationen. Han kan godt fornemme, hvis du er ked af at aflevere ham og måske er det derfor en god idé at far er den der afleverer i begyndelsen, hvis det bliver for svært for dig. Hvis jeres dreng oplever at du er urolig over at aflevere ham, så tænker han at der må være noget galt med det sted, siden du ikke vil aflevere ham der, og så bliver han urolig og ulykkelig. Jo mere rolig du er, jo mere rolig er han også.

Det skal nok gå alt sammen. I er allerede godt på vej:o) Fortsat held og lykke med det hele.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)

Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!


Annonce