Annonce

Annonce

Svar: Døgnrytme, mad og passes ude 4 mdr


2. august 2006

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Asanda

Det er nogle rigtigt fine overvejelser du gør dig omkring din lille dreng og det er nok begrænset, hvormeget jeg derfor kan bidrage med:o) (det er en stor ros til dig):)

Jeres plan for dagen ser rigtig fin ud og den mængde din dreng spiser af flaske passer fint med det antal gange han også lægges til brystet. Det lyder derfor som om han er god til at selvregulere.

Det er en rigtig god idé at du prøve at lægge ham lige før han falder helt i søvn, så han oplever at blive lagt. Det vil gøre det lettere for andre også at putte ham. Måske kan han blive lagt i barnevogn og blive vugget lidt i den i stedet for at lægge sig med ham? Det kunne gøre det lettere for dagplejeren at putte ham i en vogn og vugge ham lidt, især fordi han måske kan få sin egen vogn med, når han skulle passes. På den måde bliver både vognen og ritualet genkendeligt og dermed tryghedsgivende for ham.

Jeg synes ikke du skal lade ham passe ude. Han er stadig bare et lille myr. Det vil ...


Annonce

... være fint at far tager over og giver flaske, så amningen på den måde trappes ned. Men derudover tænker jeg at det er godt for ham bare at være sammen med jer, som han kender og så må dagplejeren være den person han så skal lære at kende og finde tryghed og ro ved. I kan risikere at han bliver ked af at blive passet, hvis han kommer alt for mange forskellige steder og passes af for mange. Det kan han ikke forholde sig til.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Og ja... det smitter af, hvis mor er utryg ved situationen. Han kan godt fornemme, hvis du er ked af at aflevere ham og måske er det derfor en god idé at far er den der afleverer i begyndelsen, hvis det bliver for svært for dig. Hvis jeres dreng oplever at du er urolig over at aflevere ham, så tænker han at der må være noget galt med det sted, siden du ikke vil aflevere ham der, og så bliver han urolig og ulykkelig. Jo mere rolig du er, jo mere rolig er han også.

Det skal nok gå alt sammen. I er allerede godt på vej:o) Fortsat held og lykke med det hele.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce