Svar: Stjernekigger
Kære Rebekka
Om det er særlig udtalt for "stjernekiggerbørn" ved jeg faktisk ikke, men under alle omstændigheder er det fint at du er så opmærksom omkring det. Det er dog meget svært for mig at give dig et præcist råd, da jeg ikke kan se din søn og derfor ikke ved hvor udtalt det er. Har du talt med din egen sundhedsplejerske herom?
Det er vigtigt at I ikke taler til hans ansigt bagfra, således at han skal kigge opad ...
... og bag ud for at se jer. Sørg for altid at have kontakten direkte ansigt til ansigt.
Hvis han er lidt stram i halsmusklerne, så synes jeg at I skal få en fysioterapeut til at se på ham. Hvis I henvender jer til sundhedsplejersken, så vil hun sandsynligvis kunne henvise jer til en børnefysioterapeut, som er ansat i kommunen til netop at tage sig af sådanne ting.
Håber dette vil kunne hjælpe jer og held og lykke fremover.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Viden om børn:
Barneseng
Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.
Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.
Den...
Lus hos børn
Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:
1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.
2. Så kommer du en god portion balsam...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!
Glæder mig til at læse din bog.
Mange varme hilsner fra
Sophus og mor



