Annonce

Annonce

Svar: Pige på 3 måneder sover dårligt dag og nat


17. juli 2006

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Cecilia

Jeg kan godt forstå du er træt og efterspørger muligheden for lidt sammenhængende søvn. Det er meget hyppigt din datter spiser, det lyder som om at det er 12 gange eller mere i løbet af et døgn hun bliver lagt til.

Du skriver at hun gylper meget og altid har gjort det, at I har forsøgt med flaske uden held og at hun altid har spist på denne måde.

Min umiddelbare tanke er at hun måske gylper fordi hun spiser så hyppigt, - at hun rent faktisk overspiser? Det er klart at dette vil give hende en del uro i maven og at hun af den grund kan sove mere uroligt end andre børn.

Kunne I ikke prøve at arbejde på en sut og på at komme ind i en rytme, hvor hun ikke lægges for hyppigt til. Det lyder som om jeres lille pige ikke rigtigt kender til fornemmelsen at være mæt og være sulten, men mere som om hun spiser lidt hele tiden. Jeg tror det er vigtigt, at I med den alder hun har nu, prøver at tilbyde noget andet end brystet, eller forsøge at arbejde på at brystet ikke bare tilbydes hele tiden. Prøv derfor at se lidt mere på klokken og ikke bare på jeres datter.

Hun vil have behov for 3 lure i løbet af en dag, en formiddagslur, en middagslur og en eftermiddagslur. De to første lure er som regel de længste, den sidste lidt kortere. I alt må hun gerne sove 5 timer i løbet af dagen.

En plan for dagen kunne se således ud:
Morgen: Amning
Formiddag: Amning
Puttes til ...


Annonce

... formiddagslur, sove 1½ time
Frokost: Amning
Puttes til middagslur, sove 2½ time
Eftermiddag: Amning
Puttes til eftermiddagslur, sove 1 time
Sen eftermiddag: Amning
Aften: Amning
Sen aften: Amning
Nat: Amning

I denne plan er nævnt 8 amninger, det burde kunne dække hendes behov også selvom hun hører til de børn som spiser hyppigt.

Dertil kommer at jeg tænker at du godt kan overveje om du kan give hende lidt erstatning. Du kan fortsat forsøge med en flaske, hvis hun skal acceptere denne, så skal det nok være nu, ellers vil hun fortsat fravælge den. Lad far give hende den, hvis det er dig, så forbinder hun dig med brystet og så kan det være sværere.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis hun ikke vil have flasken, så prøv at give hende lidt erstatning på samme måde som du giver hende vand. F.eks. ved at give det på en tudkop, eller et lille bæger. Simpelthen for at se om det kan mætte hende mere, ligge tingere i maven, så hun holder maden i sig og får sovet bedre.

Hvis hun slet ikke vil have erstatningsmælk, så må du acceptere dette og sige til dig selv at det er godt at du har så meget mælk til hende, som du har. Hun spiser jo godt hos dig:o) Derfor ammer du fortsat og tiden arbejder jo også for jer. Når hun bliver 4 mdr. kan hun så begynde at få noget lidt mere mættende med en ske og på den måde få ændret lidt på sin rytme.

Håber ovenstående hjælper dig lidt videre:o) Rigtig meget held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak igen for dine altid gode råd!! Herhjemme er du "Hende net-fidusen med de gode råd", som min mand kalder dig med stor veneration - hehe ;)

Hilsen familien fra Frederiksberg


Annonce