Annonce

Annonce

Svar: 13 måneder - madopdragelse


9. juli 2006

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Emils Mor

Dejligt at høre at Emil har det så godt og nu er begyndt at gå lidt rundt. Har han en gåvogn - sådan en han kan skubbe foran sig, det kunne måske være rart for jer begge:o)

Det er som du selv skriver meget beskrivende for Emils alder, med den måde han opfører sig på. han er således igang med en sund og helt naturlig udvikling, hvor han skal finde ud af sig selv og hvordan han er og reagerer i forhold til andre mennesker, altså hvordan man skaber og indgå i relationer. Hvem er jeg, hvem er du og hvordan reagerer du på det, jeg gør.

Når der opstår konflikter, så vil der altid være følelser involveret. Hvis man ikke kan komme til det man gerne vil, eller bliver tvunget til noget, man ikke vil, så bliver man frustreret og frustration kan medføre aggression.

Emil har en alder, hvor han rigtig gerne vil meget selv, han øver sig i at kunne selv, men det er svært. Når tingene ikke vil, som han vil, så bliver han frustreret og så får han "hys-flip", råber, smider med tingene osv. Præcis som du beskriver.

Samtidig er han også i en alder, hvor han prøver at finde ud af, hvad de ting han gør, gør ved dig. Hvordan reagerer mor, hvis jeg smider maden på gulvet eller kniber munden sammen.

Det er derfor vigtigt at du prøver at finde ud af, hvorfor han reagerer som han gør i situationen. Nogle gange smider han maden på gulvet, fordi det larmer, nogle gange smører han sovsen ud i håret for at mærke hvordan det føles - det er for at undersøge og lære og her skal du ikke skælde ud.

Andre gange kan du se på ham, at han afventer din reaktion og her er det okay at sige nej! Han skal jo også lære hvad det vil sige at "spise pænt" og dertil hører f.eks. at man sidder ved bordet og spiser og at man får tørret sine hænder inden man igen løber omkring.

Emil er en klog dreng og han ved godt at han får din fulde opmærksomhed, hvis han laver ballade ved bordet, på den ene eller den anden måde. Det gør noget ved dig (det gør noget ved alle forældre) når børnene lukker munden og ikke vil spise. Ofte prøver vi alle mulige krumspring for at få noget i barnet. Nogle begynder at lave specielle retter, andre lokker med belønning og atter andre gør noget helt tredie, fjerde osv. Naturligvis i bekymringen for "han skal jo have et eller andet at spise".

Det bedste man tit kan gøre er at stille en tallerken foran barnet og lade dem gå igang uden ...


Annonce

... for meget opmærksomhed. Det skal ikke være så stor en portion at det virker uoverskueligt, men en lille smule og gerne med lidt forskellige valgmuligheder. Man kan altid få ekstra, hvis man kan spise det, så lidt af hvert og enkelt.

Det kan f.eks. være 1/4 rugbrød, en skefuld ærter og majs og to skiver peberfrugt. Så kan Emil tage lidt af det grønne, lidt af det gule, lidt af det røde - farverne appellerer. Spiser han rugbrøddet og kan spise mere, så kan man rose ham for det - "hmmm, dejlig brød - vil du have mere". I stedet for at fokusere på det han ikke spiser.

Lad ham endelig prøve selv, men lyt til ham. Når han virker frustreret, så spørg om du må hjælpe ham - altså balancen imellem at han selv får lov af forsøge og du hjælper lige inden han bliver aggressiv over at det er for svært.

Din idé med at servere lidt han kan lide sammen med lidt nyt er også okay, men igen en balance imellem at han skal tilbydes det samme som I andre, med den alder han har. Altså lige med mindre i spiser sushi eller andet specielt, så skal han have noget andet og mere børnevenligt.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

De fleste børn skal være 16 mdr og nogle er ældre før de mestrer at spise med ske. Men gaflen kan han godt klare nu. Måske skal du en gang imellem hjælpe med at få maden på gaflen, men i første omgang må du prøve at lade ham selv forsøge sig og igen være til stede, når du fornemmer at nu driller det for meget.

Hvis du oplever Emil "provokerende" og bevidst handlende imod det du siger og gør, så synes jeg det er okay at fjerne enten ham eller tallerkenen fra bordet. Jeg tvivler dog på at det er nødvendigt med den alder han har. I stedet må du prøve at lytte til ham og forsøge at finde ud af hvad han vil, så så støtte ham der - gribe ind, før han blive helt knus over ikke at kunne - han vil jo så gerne:o)

Med hensyn til trip-trap bøjle, så er det rigtigt at det kan være en god idé at fjerne denne når barnet begynder at rejse sig op i stolen. Men det kommer meget an på hvor uroligt Emil sidder, for han skulle jo nødig ryge ned af stolen. I givet fald ville jeg beholde den på lidt endnu. I takt med at han bliver ældre og endnu mere selvhjulpen, så vil han sandsynligvis også begynde at kravle op i stolen selv og her skal bøjlen af.

Tak for din omsorg og tanker om at jeg skal nyde sommeren:o) Jeg elsker sommer og sol, så det går nok. Håber ovenstående hjælper jer lidt videre.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Opdragelse | 14 mdr.

Vuggestue og opdragelse.

Hej Helen, Mit barn på 14 måneder går i vuggestue og har snart gjort det i 4...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex

Portionsstørrelse børn

Det er meget forskelligt, hvor meget det enkelte barn spiser. Nogle børn spiser meget, og andre børn spiser mindre. Der er også forskel på børns appetit, som kan svinge alt efter tidspunktet på dagen.

Børn skal have lov til at regulere deres behov for mad. Det lille barn skal have lov til at die ved brystet, når det viser behov, og børn der får flaske, skal på samme måde have lov til at selvregulere. Barnet må ikke presses til at tømme hele flasken - og omvendt - hvis barnet...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.

Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)

Kærlig hilsen
Christine, mor til to


Annonce