Annonce

Annonce

Svar: Skal vi få vores søns hørelse testet?


1. november 2003

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Det er altid meget svært at vurdere hørelsen på så små børn, for som du selv skriver så kan din søn være koncentreret om alt mulig andet eller kende lydende så godt at han ikke nødvendigvis reagerer på dem.

I 3-6 mdr´s alderen udvikles hovedets bevægelser gradvist, således at barnet efterhånden er i stand til at kunne holde hovedet selv og dreje det efter lyd. Indtil da vil barnet måske reagere med at blinke med øjnene eller flagre med armene eller måske begynde at græde fordi det bliver forskrækket over en ukendt lyd. Vær opmærksom på at man hører bedst, hvis personen der taler står skråt bagved en.

Hvis I er meget i tvivl om hvorvidt han hører godt nok, så kan I roligt tage kontakt til ...


Annonce

... en ørelæge. Ved hjælp at forskellige måleinstrumenter kan man måle bl.a. svingningerne på trommehinden og få en fornemmelse af om det fungerer optimalt. Det gør ikke ondt på barnet og tager kun kort tid.

Tilsidst vil jeg lige nævne at det at han pludrer er et godt tegn, især hvis han begynder at pludre i forskellig lydstyrke og I oplever at han derved træner sin stemme. Han kan også blive forskrækket over sine egne lyde.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Tal med ham så meget som muligt og giv ham tid til at svare med sine pludrelyde. Ved at gentage hans pludrelyde og selv finde på flere forstærker I hans lyst til at pludre og snakke. Det vil også give jer en oplevelse af hvor godt han hører jer.

Held og lykke fortsat

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barnevogn

Når I skal købe en barnevogn er det vigtigt at I gør jer klart, hvad vognen hovedsageligt skal bruges til.

Skal den mest stå på altanen, eller skal den bruges til at gå lange ture med. Skal den kunne bæres op og ned ad trapper? Og skal den kunne være i bilens bagagerum?

Det er også vigtigt at tænke på årstiden. Både sommer, men især om vinteren, er det vigtigt at både kassen og kalechen er vandtæt. Om vinteren er det vigtigt, at både sider og bund er godt...

Læs mere i Babylex

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Åhh, det er altså skønt at starte ugen med et svar fra dig ;) Tusind tak!

Og ha en rigtig god uge

Fra en førstegangs mor


Annonce