Annonce

Annonce

Svar: På charterferie


4. juli 2006

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Transport og ferie.

Kære Tina

Det lyder sørme dejligt med en tur til Grækenland:o)

Hvis din datter er glad for havregrød og du har indtryk af at hun trives bedst med at få "bunden lagt" med grød om morgenen, så kunne du overveje om du skulle tage en pakke havregryn med. Havregrød er jo rimeligt let at lave og vand kan du købe på flaske og det samme med mælk (hvor du må gå efter fedtprocenten).

Alternativt vil det være en god idé at medbringe de industrielt fremstillede produkter. Her tænker jeg bl.a. på grødprodukter, som bare skal blandes op med kogende vand. Hvis du medbringer en el-kogekande og sikrer dig at strømstikket passer, så er det let at koge vand og komme pulveret i.

I en alder af 8-9 mdr. vil din datter også være i stand til at spise mere af jeres mad og derfor vil du kunne give hende lidt brød, pastaskruer mv. Og også frugt og grønt, alt ...


Annonce

... sammen noget som det skulle være forholdsvis let af få i et andet land. Vælg frugt som skal skrælles, så du er mere sikker i forhold til bakterier og hygiejne og køb altid vand på flaske og kog det til madlavning.

Med hensyn til tryk i ørerne, så er det rigtigt at det især kan stige under landing. Her vil det være godt hvis du kan få din datter til at drikke lidt, da det at synke hjælper. Det kan således være at amme, eller give hende en flaske. Hvis dette ikke duer, så kan det være en god idé at give hende lidt at spise, det kan være en bid frugt, en kiks (selvom jeg ikke er så vild med kiks) eller lignende som gør at hun tygge og dermed også synker.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Er hun forkølet på det tidspunkt hvor I skal flyve, så vil det være en rigtig god idé at du drypper hendes næse med f.eks. NaCl, som du kan købe på apoteket.

Håber I får en rigtig god ferie:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce