Annonce

Annonce

Svar: Bange for fremmede og uro 12 mdr.


3. juli 2006

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Ronjas mor

Der er for mig ingen tvivl om at Ronja er igang med at udvikle sig rigtig meget og hun udvikler sig sundt og helt rigtigt i forhold til hendes alder. Hun er igang med at udvikle sin selvstændighed og vil fremover bruge rigtig meget energi på at finde ud af hvem hun selv er og hvordan hun skal forholde sig til andre. Det er både i forhold til fremmede og til jer forældre. Hun er igang med at lære at danne relationer.

Det er en rigtig følsom alder og det vil være sådan at hun i perioder søger den ene forælder mere end den anden. Det kan altså godt skifte lidt imellem at være mor og være far der dur.

Samtidig så er det, at hun er en pige også ensbetydende med at hun på et tidspunkt, når hun bliver lidt ældre, vil begynde at spejle sig lidt mere i mor, fordi I er samme køn. På samme måde vil hun dog også på et tidspunkt blive rigtig glad for far og måske "giftes med farmand". Det er altsammen noget der hører udviklingen til.

Lige nu har hun tilsyneladende brug for mor. Måske fordi det er mor som er sammen med hende det meste af dagen. Hvis hun er ked af det, så vil det være naturligt at det er mor hun søger, men dermed ikke sagt at far ikke også er god nok.

Jeg ser umiddelbart ikke problemer i at du tager væk en ...


Annonce

... weekend da hun jo har far til at tage sig af sig og far han duer også. Men du skal måske forvente at hun ikke vil være overstrømmende glad for at se dig, når du kommer hjem igen, men vil være lidt reserveret og vil virke lidt afvisende. Det er naturligt at nogle børn reagerer sådan og det går over igen.

Når hun bliver bange for traktorer, lyde osv. så handler det om at hun nu oplever verden større. Hun begynder at finde ud af at hun kan blive væk fra jer, at ting kan være farlige osv. Hun bliver måske forskrækket over lyde, fordi hun ikke ved hvad det er og derfor kan det hjælpe at I sætter ord på. Prøv at gøre lydende okay og ikke farlige: "Orv, der kom en traktor. Traktoren siger rrrmmmmm" osv.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Når hun bliver ked af det så prøv igen at sætte ord på. "Du bliver bare så ked af det lige nu" og det samme med temperamentet "Du bliver bare så vred". Det at I sætter ord på viser at I forstår hvad hun føler og det gør det legalt for hende at have forskellige følelsesudbrud, hvilket der vil komme mange flere af:o) Når hun føler sig forstået og lyttet til, så klinger det af, men føler hun sig misforstået, så blusser det op og hun kan blive rigtig gal og meget ulykkelig.

Det hele er helt normalt for alderen:o) Rigtig meget held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex

Øjenbetændelse

Øjenbetændelse kaldes også conjunctivitis. Det er betændelse i øjets bindehinde, som dækker indersiden af øjenlåget og det hvide af øjet.

Der er to former for øjenbetændelse - en mild og en svær.

Den milde øjenbetændelse opstår ofte hos forkølede børn. Øjet bliver let rødt, det løber i vand, og der kommer "gule klatter" i øjenkrogen, især efter søvn. Denne form for øjenbetændelse skyldes virus, som kun er lidt smitsom, og børn med denne form for øjenbetændelse må...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid gode råd... Din hjemmeside er til stor hjælp. Især for os udenlandsdanskere som ikke har en sundhedsplejerske til rådighed på samme måde som man har i Danmark.

Tak, for alt det du gør.

Udlandsdanskeren


Annonce