Svar: Putning og nætter 9 mdr.
Hej med dig
Det lyder som en rigtig dejlig dreng du har, han er aktiv og godt igang med sin udvikling.
Når små børn som din dreng er igang med at udvikle deres motoriske færdigheder, som din dreng, rejse sig, kravle, gå osv. så bruger de gerne al tid, både i vågen og i sovende tilstand på at øve sig. Det ses hos rigtig mange børn.
Man kan altså sagtens finde en sovende dreng som vågner fordi han har rejst sig om, ligger i kravlestilling osv. Men han gør det i søvne fordi han også i søvne arbejder med sin motorik.
Det er altså helt naturligt for hans alder og det er en rigtig fin måde du tackler det på, nemlig ved at gå ind til ham, hjælpe ham med at blive lagt rigtigt og putte ham igen.
Din dreng er i en alder hvor han har behov for at vide at du er der, også når han ikke kan se dig. Han føler sig ...
... utryg ved at du går og falder derfor bedst i søvn, når du er hos ham. Nogle gange er den bedste løsning at sidde hos ham, som du gør nu, men det kan nogle gange gøre at han ikke rigtig lægger sig til at sove, fordi han lurer på om du mon går fra ham og på den måde forlænges tiden inden han endelig sover.
Så for at være til stede og give ham tryghed, så kunne du måske prøve bare at være i rummet og så måske lave noget andet end direkte sidde hos ham. Det kunne være at du sad på en stol ved siden af og læste i en bog, det kunne også være at du tog noget af vasketøjet med i nærheden og sagde "jeg står lige og lægger tøj sammen, put du nu bare" eller hvad du nu kunne gøre. På den måde kunne du både få lidt fra hånden og kunne så også give ham den tryghed han har behov for lige nu.
Rigtig meget held og lykke fortsat:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.
Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
Viden om børn:
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Cykelhjelm
Alle børn bør bruge cykelhjem, når de cykler. Det gælder både når de cykler selv og når de sidder i cykelstol, i en ladcykel eller i en cykelanhænger.
Vælg en godkendt hjelm. Det vil sige en hjelm med et CE-mærke og godkendelsesnummeret EN 1078.
Derudover så skal hjelmen sidde rigtigt og det gør den når den dækker panden og sidder så stramt, at den ikke kan skubbes tilbage i nakken. I de fleste hjelme sidder skumgummipuder, som hjælper til at justere størrelsen, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder








