Brev:
Tilbage på arbejde og spisning 6½ mdr.

Hej
Jeg har læst en del af de andre indlæg om ammestop her på siden og har nogle supplerende spørgsmål:
Vores søn er nu 4½ måned og jeg ammer ham stadig efter behov, hvilket betyder, at der i dag -og aftentimerne faktisk kun er ca. 45 minutter mellem hver amning. Da han blev 4 mdr. begyndte vi at give ham grød. Det går godt med det og han spiser 2 fulde portioner om dagen (kl. 10 og kl. 18 har vi fundet ud af fungerer bedst – gør vi det senere end kl. 18 er han uoplagt (træt!?) og vil ikke spise grøden).
Om ca. 8 uger begynder jeg på arbejdet igen og min mand vil derefter have 4 ugers barsel, hvor vi regner med at køre vores søn stille og roligt ind i den institution han får tildelt (hvilken, det bliver, kan kommunen ikke sige noget om endnu, så vi kan ikke henvende os i institutionen og spørge dem om deres rutiner – desværre!).
Vores søn vil hverken tage flaske eller sut, men jeg har – efter at have læst de andre indlæg her på siden – ...
... prøvet at give ham lidt vand af en tudekop, og det tror jeg godt, at vi vil kunne få ham til.
Spørgsmålet er så:
Hvor meget mme, grød og vand skal/må min mand give vores søn, mens jeg er på arbejde? Og hvordan vænner vi bedst vores søn til den kommende ændring? Skal jeg for hans sundhed fortsætte med at amme ham hele dagen, så længe jeg er hjemme eller skal jeg langsomt trappe ned og gå over til at give ham mme/vand af tudekoppen, så han ikke får et chok, når jeg pludselig er væk hele dagen?
Vores faste sundhedsplejerske fra kommunen har foreslået, at jeg – når jeg begynder på arbejdet igen – ammer vores søn om morgenen, om eftermiddagen (efter arbejde) og så sen aften/til natten, og så kan han ”få grød for resten”, som hun siger; men selvom han må få grød 3 gange om dagen, når han runder 6 mdr., så tror jeg slet ikke, at det vil være nok med hans appetit!
Håber meget, at du kan hjælpe med gode råd!
På forhånd tusind tak!
:-) Karina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Ekstra væske baby
Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.
Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.
Undertøj til børn
Bomuld er behageligt, suger sved og kan vaskes ved høj temperatur. Det kan være en stor fordel, så længe børn bruger ble, hvor det ikke kan undgås, at der af og til kommer urin og afføring i undertøjet.
I efterårs- og vintermånederne, kan det dog være en fordel at vælge undertøj af uld. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft. Det gør, at uld isolerer rigtig godt, og det hjælper derfor barnet med at holde varmen, når det f.eks. sparker dynen af om natten. Uld kan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




